مرموزترین مومیایی‌

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پژوهش‌ اخیر نشان داده است شاید زن مصری که با دهانی باز و حالت جیغ مومیایی شده، براثر حمله‌ قلبی جان سپرده باشد.
مومیایی زن جیغ کش

حالت چهره‌ زن اهل مصر باستان که با دهانی باز مومیایی شده، او را با عنوان مومیایی زن جیغ کش مشهور کرده است. حال تجزیه‌ و‌ تحلیل‌های اخیر نشان می‌دهد که این ژست خاص مومیایی درواقع ناشی از علت مرگش بوده است. اخیرا محققان مصری با انجام آزمایش‌های سی‌تی‌اسکن متوجه شواهدی از گرفتگی رگ‌های این مومیایی مرموز شده‌اند. با مجله دلتا همراه باشید.

مومیایی زن جیغ کش

محققان می‌گویند که این زن باستانی بر‌اثر سکته‌ قلبی درگذشته است و اطرافیانش احتمالا ساعت‌ها بعد به مرگ او پی برده‌اند. بدین‌ترتیب، جسد زن زمانی کشف شده که براثر «جمود نعشی» جسدش کاملا سفت شده بود.
در حالت جمود نعشی ماهیچه‌ها کاملا سفت باقی می‌مانند. سفتی ماهیچه‌ها حدودا از چهار ساعت بعد از مرگ شروع می‌شود و تا سیزده ساعت بعد‌ از‌ آن به اوج می‌رسد. این حالت معمولا ۴۸ تا ۶۰ ساعت پس از اوج جمود از بین می‌رود و رفته‌رفته جسد شل می‌شود؛ ازاین‌رو، محققان عقیده دارند که فک مومیایی همان حالت لحظه‌ مرگ را برای همیشه حفظ کرده است.

مومیایی مشهور

مومیایی مشهور به «مومیایی زن جیغ‌کش» در مجموعه‌‌ آرامگاه مشهور به «نهانگاه سلطنتی» در محوطه‌ باستانی دیر البحری در شهر اقصر پیدا شد. کاهنان دودمان‌های بیست‌و‌یکم و بیست‌و‌دوم برای مصون نگه‌داشتن مقبره‌ افراد مهم و اعضای خانواده‌های سلطنتی از دستبرد سارقان مقبره، اجساد آنان را در این آرامگاه پنهان می‌کردند. روی کتیبه‌ای که بر پارچه‌های مومیایی این زن قرار گرفته، هویت او «شاهدخت سلطنتی، میرت‌آمون» ذکر شده است. مصرشناسان هنوز درباره‌ هویت این شاهزاده خانم مطمئن نیستند.

اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید حتما مطلب سندرمی بدبو که شما را مجبور به خودکشی می‌کند! را بخوانید.

مومیایی جیغ‌کش دیگر

در آرامگاه‌ سلطنتی دیر البحری مومیایی جیغ‌کش دیگری نیز وجود دارد که به شاهزاده‌ بدشانسی به‌نام پِنتاور معروف است. پِنتاور قصد داشت به ‌هم‌دستی مادرش، شهبانو تیه، همسر دوم فرعون‌، پدرش را به قتل برساند و خود برمسند قدرت بنشیند؛ ولی این توطئه فرجامی نداشت و او پس از دستگیری، به خودکشی وادار شد و سرانجام خود را حلق‌آویز کرد.
مومیایی زنی که جیغ می‌کشد

وضعیت مومیایی‌کردن پِنتاور

وضعیت مومیایی‌کردن پِنتاور هم گواهی بر این موضوع است. برخلاف سایر مومیایی‌های این مجموعه‌آرامگاه، جسد او به‌درستی مومیایی نشده و مومیایی او به‌جای پارچه‌ کتان، با چرم و پوست گوسفند پیچیده شده است که ارزش کمی دارد. بر‌اثر همین مومیایی‌شدن ناقص پِنتاور، فک او به‌درستی بسته نشده است.
عجیب ترین مومیایی
پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی، مطلب شغل‌های عجیبی که برای همیشه از بین رفته‌اند را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۸ تغییری که فقط آدم‌های خاص تجربه می‌کنند!

تصور نکنید هر جای عالم هستی که پا بگذارید، بدن شما به شکل فعلی خواهد بود. در این مطلب هشت …