با انواع جرم زنا آشنا شوید

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جرم زنا، دارای انواع مختلفی است که چون شرایط و میزان مجازات، در هریک متفاوت است، لازم است که مورد بررسی حقوقی قرار گیرد.
انواع جرم زنا

جرم زنا از انواع جرایم حدی محسوب می‌شود که به دلیل جا گرفتن این جرم در دسته حدود، شرع اسلام در مورد انواع این جرم و مجازات‌های آن کاملا بحث کرده است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع انواع جرم زنا می‌پردازیم.

انواع مختلف جرم زنا در قانون

زنا با محارم نسبی

اولین مورد از انواع زنا که با توجه به تعریف این جرم می‌توان به آن رسید، زنا با هم‌خون یا زنای نسبی است. محرم نسبی یعنی کسی که هم‌خون و محرم ماست. مثل برادر، خواهر، مادر، پدربزرگ، دایی، عمه، عمو، خاله. چون بین این افراد هرگز نمی‌توان رابطه ازدواج متصور شد، یعنی بین آن‌ها رابطه زن و شوهری برقرار کرد، پس رابطه جنسی بین آن‌ها زنا خواهد بود.

زنای محصنه یا محصن

زنای محصنه به زنایی گفته می ‌شود که فرد متاهل انجام می‌دهد. در این حالت فرد همسری دائمی دارد که می‌تواند هر زمان خواست با او رابطه داشته باشد و هیچ مشکلی مثل بیماری و غیبت طولانی، درباره این موضوع وجود ندارد اما باز هم اقدام به زنا می‌کند. اگر بین زن و شوهر، مرد زنا کند، زنای محصن است و اگر زن زنا کند، زنای محصنه است.

انواع مختلف زنا

زنای غیر محصنه

زنای غیر محصنه به زنایی گفته می‌شود که محصنه نیست. یکی از سوالات پر تکرار تکلیف کودکان حاصل از رابطه نامشروع است. اگر به این مطالب علاقه دارید به مطلب شرایط دریافت شناسنامه برای فرزند نامشروع مراجعه کنید.

این زنا به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • اول زنای غیر محصنه فرد متاهل است: به این ترتیب که اگر فرد متاهلی به دلیل غیبت طولانی همسرش یا بیماری او و مواردی از این دست، نتواند با او رابطه جنسی داشته باشد، زنا غیر محصنه خواهد بود.
  • دوم زنای غیر محصنه فرد مجرد است: در زنای غیر محصنه فرد مجرد، فرد به اراده خودش اقدام به برقراری رابطه زنا می‌کند.

زنای به عنف

نوع دیگر از انواع زنا، زنای به عنف به معنای زنایی است که به‌صورت اجباری صورت گرفته است. یکی از دو طرف راضی به زنا نیست. مثل زمانی‌که مردی به زور به زنی تجاوز می‌کند یا اینکه بعد از تهدید، زن را وادار به رابطه جنسی کنند حتی اگر زن تسلیم شود باز هم زنا رخ می‌دهد.

انواع زنا

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب رابطه نامشروع در خودرو چه مجازاتی دارد؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چند نکته مهم که در مورد سهم‌الارث زنان باید بدانید

از آثار حقوقی عقد ازدواج دائم، ارث بردن مرد و زن از یکدیگر بعد از فوت یکی از آنهاست که مبن…