حکم خیانت زن به شوهر چیست؟

۱۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از دلایل فروپاشی خانواده‌ها خیانت است. خیانت بلای خانمان‌سوزی است که فرقی نمی‌کند از جانب کدام یک از طرفین رخ دهد. مهم این است که خطا از سوی هر کسی که باشد یک زندگی نابود می‌شود.
حکم خیانت زن به شوهر

خیانت کردن جزو جرایمی است که قانون مجازات، آن را جرم دانسته و در صورتی‌که شاکی خصوصی نداشته باشد یا شاکی رضایت دهد نیز مجازات فرد خیانت کار اجرا خواهد شد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع حکم خیانت زن به شوهر می‌پردازیم.

حکم خیانت زن به شوهر چیست؟

زن با توجه به نوع خیانتی که به شوهر خود می‌کند، ممکن است مجازات شود. این مجازات عبارت است از:

 • اگر روابط جنسی خارج از ازدواج زن، کمتر از زنا باشد و بین زن و مرد غریبه رابطه جنسی انجام نشود (مثلا در حد بوسیدن یا بغل کردن باشد) زن متاهل مرتکب رابطه نامشروع شده و مجازات او از ۱تا ۹۹ضربه شلاق تعزیری خواهد بود. میزان دقیق شلاق را دادگاه با توجه به اوضاع احوال و شرایط طرفین تعیین می‌کند. یکی از سوالاتی که از ما پرسیده می‌شود تکلیف کودکان حاصل از رابطه نامشروع است. برای اطلاع از پاسخ این سوال به مطلب شرایط دریافت شناسنامه برای فرزند نامشروع مراجعه کنید.
 • اگر زن مرتکب زنا شود، یعنی بین او و مرد غریبه دخول صورت گیرد، زنای او مُحصَنه محسوب می‌شود و مجازات او سنگسار است. البته این موضوع شرایط خاص خود را دارد.

حکم خیانت زن

طلاق زن خیانت کار

طلاق از حقوق مرد است و مرد می‌تواند بدون هیچ دلیلی برای طلاق دادن زن اقدام کند. بنابراین چه خیانت زن اثبات شود و چه نشود، تاثیری در حق طلاق مرد ندارد و مرد می‌تواند همسر خود را طلاق دهد. البته باید توجه داشته باشید در مواردی که مرد خواهان طلاق است باید کلیه حقوق مالی همسر خود را مانند نفقه، مهریه، شرط تنصیف اموال، اجرت‌المثل ایام زناشویی بپردازد. در این مورد نیز تفاوتی ندارد، اگر خیانت زن در دادگاه نیز ثابت شود مرد برای طلاق دادن زنش باید حقوق او را بپردازد.

زن خیانت کار مستحق مهریه است؟

برخی از مردان تصور می‌کنند که در صورت اثبات خیانت همسرشان می‌توانند مهریه و سایر حقوق مالی او را نپردازند. در حالی‌که این تصور کاملا اشتباه است. زن حتی اگر زنا هم کرده باشد از دریافت مهریه خود محروم نمی‌شود.

خیانت زن به شوهر

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب رابطه نامشروع در خودرو چه مجازاتی دارد؟  را مطالعه کنید.

منبعasalaw

۱۴ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ در ۱۰:۲۹ ب٫ظ

 2. عمو

  ۲۹ دی ۱۴۰۰ در ۹:۵۶ ب٫ظ

  سلام به نظرمن قانون گذاری که این قانون را گذاشته بایداین اتفاق برای خودش پیش می آ مدتا ببینیم باز هم میگفت زنی که به شوهرش خیانت جنسی کرده وبا مردغریبه ای هم بسترشده هم آبروی وهم شخصیت وهم دست نشون مردم شده که دیگر نمیتواد درآن شهر ومحله زندگی کند بخواطر آبروش باید نفقه ومهریه ووو اورابده واقعآ که خیلی قانون مضخرفی هست چون امروزه خانم ها بهانه خوبی برای خیانت دارند

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۵ بهمن ۱۴۰۰ در ۴:۵۶ ب٫ظ

   سلام، ممنون از نظر شما. مهریه از حقوق زنان است که به محض عقد نکاح به گردن شوهر است و ایشان باید پرداخت کند. بنابراین این حقوق ارتباطی به خیانت و رابطه نامشروع زن ندارند.

   پاسخ

 3. ناشناس

  ۲۹ دی ۱۴۰۰ در ۳:۴۵ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۲۹ دی ۱۴۰۰ در ۲:۲۹ ب٫ظ

  سلام با توجه به اینکه حقوق خوانده ام این قانون که زن خیانتکار باید حقوق او پرداخت شود کاملا خلاف انسانیت است. بنظر من همان مردی که رابطه با زن متاهل زده باید کلبه حقوق زن را بپردازد چون عامل فردپاشی شده است.

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۹ دی ۱۴۰۰ در ۴:۲۷ ب٫ظ

   سلام، ممنون از نظر شما. مهریه از همان زمان که عقد نکاح منعقد می‌شود حق زن هست و مرد موظف هست که آن را بپردازد و ارتباطی به خیانت همسر ندارد.

   پاسخ

  • ناشناس

   ۶ بهمن ۱۴۰۰ در ۳:۲۳ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۲۹ دی ۱۴۰۰ در ۱:۳۶ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۲۹ دی ۱۴۰۰ در ۱۱:۳۸ ق٫ظ

 7. ناشناس

  ۲۹ دی ۱۴۰۰ در ۱۱:۱۹ ق٫ظ

 8. ناشناس

  ۲۹ دی ۱۴۰۰ در ۱۱:۱۶ ق٫ظ

 9. ناشناس

  ۲۹ دی ۱۴۰۰ در ۱۱:۱۵ ق٫ظ

 10. ناشناس

  ۲۹ دی ۱۴۰۰ در ۱۱:۰۵ ق٫ظ

 11. ناشناس

  ۲۹ دی ۱۴۰۰ در ۱۰:۲۸ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چند نکته مهم که در مورد سهم‌الارث زنان باید بدانید

از آثار حقوقی عقد ازدواج دائم، ارث بردن مرد و زن از یکدیگر بعد از فوت یکی از آنهاست که مبن…