هشدار؛ هرگز این نوع روغن را مصرف نکنید

۲۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مصرف خانگی روغن‌های جامد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. روغن جامد به علت بافت مورد نیاز شیرینی‌ها، عمدتا در قنادی‌ها کاربرد دارد.

به گزارش مجله دلتا ، مصرف روغن های جامد و نیمه جامد باعث رسوب اسیدهای چرب اشباع در رگ‌ها و شریان‌ها، آترواسکلروز (سفت شدن جدار عروق)، تنگی و انسداد عروق قلب و سکته قلبی می‌شود.

مصرف روغن های جامد و نیمه جامد

بر اساس نتایج آخرین یافته‌های علمی در جهان، مصرف روغن‌های جامد و نیمه جامد همچنین به علت دارا بودن اسید چرب ترانس بالا خطر بروز سرطان سینه در خانم‌ها و سرطان پروستات در آقایان را افزایش می‌دهد.

اگر چه این روغن‌­ها در حال حاضر در کشور ما با اصلاح فرمولاسیون و بهبود کیفیت به روغن نیمه جامد تبدیل شده‌اند که مقدار اسیدهای چرب اشباع و ترانس کمتری نسبت به روغن جامد دارند ولی باید توجه داشت که روغن نیمه جامد هم در مقایسه با روغن‌های گیاهی مایع، مقادیر بیشتری اسید چرب اشباع و اسید چرب ترانس دارد و مصرف آن‌ها خطراتی مانند افزایش کلسترول بد خون LDL، تنگی و انسداد عروق قلبی و نهایتا سکته قلبی را به دنبال دارند. به‌ویژه افرادی که دچار اختلالات چربی خون و کلسترول بالا هستند نباید از روغن جامد و نیمه جامد استفاده کنند.

اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید حتما مطلب این افراد هرگز سیر نخورند را بخوانید.

روغن‌های مایع با منشا گیاهی

توصیه می‌شود برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی از روغن‌های مایع با منشا گیاهی مصرف شود. چربی‌های مایع، روند بروز آترواسکلروز (سفت شدن جدار عروق ) را کند می‌کند. روغن نباتی مایع درصد بسیار کمی اسید چرب اشباع و مقادیر قابل توجه‌ای اسیدهای چرب غیر اشباع را که برای حفظ سلامت قلب ضروری است دارند و میزان اسید چرب ترانس آن کمتر از ۲ درصد و در بعضی از روغن‌های مایع تقریبا صفر است که زیرو ترانس نامیده می‌شوند. مصرف روغن‌های مایع قطعا برای حفظ سلامت به روغن حیوانی و روغن نباتی جامد و نیمه جامد ارجحیت دارد.

مصرف روغن های جامد و نیمه جامد

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی، مطلب اگر شام نخورید چه بلایی سرتان می‌آید  را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۸ تغییری که فقط آدم‌های خاص تجربه می‌کنند!

تصور نکنید هر جای عالم هستی که پا بگذارید، بدن شما به شکل فعلی خواهد بود. در این مطلب هشت …