۱۱ خوراکی خوشمزه پایین آورنده قندخون را بشناسید

۸
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
برخی غذاها در افراد مبتلابه دیابت سبب بالا رفتن یا پایین آمدن قند خون می‌شود. در این مطلب برخی از مواد غذایی را می‌شناسید که می‌تواند جلوی بالا رفتن قند خونتان را بگیرند.
مواد غذایی پایین آورنده قندخون

اگر مبتلابه قندخون و دیابت هستید جالب است بدانید آنچه در دهان می‌گذارید، می‌تواند سبب بالا رفتن یا پایین آمدن قند خونتان شود. مجله دلتا در مطلب به بررسی ۱۱ ماده غذایی می‌پردازد که می‌توانند جلوی بالا رفتن قند خونتان را بگیرد. مواد غذایی پایین آورنده قندخون را در ادامه مطلب بخوانید.

سیب

سیب کالری بسیار پایینی دارد و فیبر آن بسیار بالا است و جلوی گرسنگی را می‌گیرد. این میوه همچنین دشمن کلسترول بد است و میزان قند خون را کاهش می‌دهد.

سیب قرمز

آووکادو

این میوه غنی از اسیدهای چرب مونوی غیراشباع است که سبب کند شدن هضم و پیشگیری از افزایش قند خون بعد از صرف غذا می‌شود.

آووکادو

جو

می‌توانید جو را جایگزین برنج سفید کنید تا میزان قند خونتان بعد از صرف غذا حدود ۷۰ درصد کاهش یابد و تا ساعت‌ها ثابت بماند. فیبرهای حلال جو هضم را کند کرده و سبب جذب تدریجی قند می‌شود.

دانه جو

سبزیجات

یکی از مواد غذایی پایین آورنده قندخون سبزیجات است. فیبر حلال تمامی سبزیجات می‌تواند قند خون بالا را مهار کند. در ضمن سبزیجات غنی از پروتئین هستند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را جایگزین گوشت قرمز کرد.

ماهی

یکی از دلایل فوت مبتلایان به دیابت ابتلا به ناراحتی‌های قلبی- عروقی است. مصرف یک یا دو بار ماهی در هفته می‌تواند این احتمال را حداقل ۴۰ درصد کاهش دهد.

دانه کتان

دانه‌های کتان غنی از پروتئین، فیبر، چربی‌های خوب از نوعی که در ماهی موجود است و منیزیم است. این مواد قند خون را تنظیم کرده و به سلول‌ها در جذب انسولین کمک می‌کنند.

دانه کتان

گردو

گردو حاوی مقادیر بالایی فیبر و پروتئین بوده و سوخت کندی دارد که به‌تدریج به قند تبدیل می‌شود. از سوی دیگر غنی از چربی‌های مونوی غیراشباع است که برای سلامت مفیدند.

انواع دانه‌ها

دانه‌ها غنی از چربی‌های خوب، پروتئین و فیبر هستند که می‌توانند قند خون را پایین نگه‌داشته و از ابتلا به ناراحتی‌های قلبی – عروقی پیشگیری کنند. در ضمن این مواد منبع طبیعی استرول است که چربی خون را کاهش می‌دهد.

انواع گردو

روغن‌زیتون

روغن‌زیتون طلای مایع نامیده می‌شود، زیرا حاوی ترکیبات ضدالتهابی و قوی است که محققان آن را با آسپیرین مقایسه می‌کنند. برخلاف کره، چربی خوب روغن‌زیتون سبب افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین نشده و حتی این مقاومت را کاهش می‌دهد. روغن‌زیتون همچنین کند کننده هضم غذا و واردشدن تدریجی قند به خون است.

روغن زیتون مواد غذایی پایین آورنده قندخون

کره بادام‌زمینی

تحقیقات اخیر نشان داده است مصرف کره بادام‌زمینی می‌تواند اشتها را کور کرده و سبب سیری بیشتر فرد در مقایسه با زمانی شود که مواد قندی کم فیبر مصرف می‌کند. در ضمن کره بادام‌زمینی غنی از چربی‌های مونوی غیراشباع است که می‌تواند قند خون را تنظیم کند.

کره بادام زمینی

سیب‌زمینی شیرین

یک سیب‌زمینی شیرین که در اجاق کبابی شده ۳۰ درصد کمتر از سیب‌زمینی معمولی قند خون را افزایش می‌دهد زیرا حاوی فیبر بالا و ریزمغذی‌هایی است که ۴۰ درصد آن‌ها از نوع حلال بوده و سبب کاهش کلسترول و کندی هضم غذا می‌شوند.

پایین آورنده قندخون

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب غذاهای ممنوعه قبل خواب که باید بدانید را بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

این گیاه سرفه و تنگی نفس شما را درمان می‌کند!

سرفه کردن اتفاقی طبیعی است؟ در این مطلب از مجله دلتا با خواص گل ختمی برای سرفه و تنگی نفس …