خوراکی‌های مفید برای از پا در آوردن سرماخوردگی

۵
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
رژیم غذایی مناسب می‌تواند سهم به‌سزایی در درمان بیماری‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا داشته باشد.
مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی

در فصل سرما بیماری‌های عفونی و سرماخوردگی افزایش می‌یابد. هرچند درمان مشخصی برای عفونت‌های ویروسی وجود ندارد، اما تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه مناسب به تخفیف علائم بیماری و بهبودی سریع‌تر کمک خواهد کرد. بدیهی است که عدم مراقبت کافی از خود در حین بیماری، وضعیت را تشدید خواهد کرد. در ادامه مطلب همراه مجله دلتا باشید تا با مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی آشنا شوید.

مایعات گرم

مصرف مایعات گرم ممکن است به تخفیف گرفتگی‌ها و مشکلات تنفسی همراه با سرماخوردگی و آنفلوانزا کمک کند، همچنین مایعات گرم ممکن است به نرم شدن موکوس و تخلیه سلول‌های ویروسی از بدنتان کمک کند، لذا مصرف سوپ‌های گرم و نوشیدنی‌های گرم می‌توانند گزینه‌های موثری در تخفیف علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا باشند.

مناسب برای سرماخوردگی

زنجبیل

یکی از مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی زنجبیل است. زنجبیل حاوی برخی ترکیبات ضدویروسی است که می‌توانند در تخریب ویروس‌های مسبب آنفلوانزا و سرماخوردگی، موثر باشند. همچنین این مواد می‌توانند از طریق حمایت از تولید ترکیبات ضد میکروبی و ضدویروسی، در تقویت سیستم ایمنی موثر باشند.

فلفل قرمز

فلفل قرمز تازه و یا پودر آن ممکن است در تخفیف علائم آنفلوانزا و سرماخوردگی‌ها موثر باشند. ماده‌ای موسوم به کپسایسین که موجب تندی طعم فلفل قرمز می‌شود، ممکن است به بهبود جریان خون و رساندن مواد مغذی و ویتامین‌ها به سلول‌های عفونی‌شده و به بهبود بیماری کمک کند. همچنین تندی و تیزی همراه با آن می‌تواند به تخفیف گرفتگی‌ها در ناحیه سینه و حفره بینی کمک کند.

فلفل قرمز

سیر

سیر حاوی برخی ترکیبات شیمیایی است که از خصوصیات قوی آنتی‌بیوتیکی و ضدویروسی برخوردارند. این مواد ممکن است توانایی بدنتان برای تخریب ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا را افزایش دهند. سیر همچنین ممکن است جریان خونتان را بهبود بخشد و به سیستم گردش خونتان جهت تحویل دادن مواد مغذی حیاتی و اکسیژن، و هیدراته نمودن سلول‌ها کمک کند.

اگر گلودرد دارید مطلب گلودرد خود را با این ۳ دمنوش برطرف کنید را بخوانید.

سیر

مصرف مواد مغذی تازه و طبیعی

بی‌شک ترکیبات موجود در مواد مغذی تازه و طبیعی نظیر سبزیجات و میوه‌های تازه، مرکبات (نظیر پرتقال و گریپ‌فروت)، مغزها و بذرها در تقویت سیستم ایمنی در برابر بیماری‌ها مفید هستند.

غذاهای غنی از روی

مصرف غذاهای غنی از روی ممکن است در تقویت سیستم ایمنی و تخفیف علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا موثر باشد. مواد غذایی غنی از روی عبارت‌اند از: حبوبات، نخودفرنگی، غذاهای دریایی، گوشت قرمز و لوبیای سویا.

تذکر مهم

اجتناب از مصرف محصولات شیرین حاوی شکر یک اصل مهم است. همان‌طور که ذکر کردیم رژیم غذایی بر تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است. شکر توانایی سیستم ایمنی بدن را از طریق تقلیل توانایی گلبول‌های سفید خون در سرکوب مهاجمین باکتریایی و ویروسی، کاهش می‌دهد.

سرماخوردگی

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب مرگ خاموش را با این نوشیدنی داغ دور بزنید را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

عرقیات گیاهی مفید برای بیماران دیابتی

بیماران دیابتی باید به تغذیه خود اهمیت دهند. انواع عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون…