خرما و عوارض خطرناک مصرف آن که باید بدانید

۲۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
متخصصان می‌گویند زیاده‌روی در مصرف خرما می‌تواند برای سلامتی بدن مضر باشد.
عوارض زیاده‌روی در مصرف خرما

خرما یکی از میوه‌های گرمسیری و پرخاصیتی است که طرفداران زیادی دارد. بااین‌حال، زیاده‌روی در مصرف خرما مانند زیاده‌روی در مصرف هر ماده غذایی دیگر می‌تواند برای سلامتی بدن مضر باشد. در این مطلب از مجله دلتا به عوارض زیاده‌ روی در مصرف خرما می‌پردازیم.

مشکلات شکمی

مصرف خرما به‌خودی‌خود هیچ عوارض جانبی جدی برای سلامتی بدن ندارد. اما متاسفانه امروزه استفاده از افزودنی‌هایی مانند سولفیت به آن می‌تواند باعث مشکلات متعددی برای انسان شود. سولفیت یک ترکیب شیمیایی است که به میوه‌های خشک می‌افزایند تا فاسد نشود و یا باکتری‌های مضر آن از بین برود. سولفیت می‌تواند باعث بروز دل‌درد، گاز معده، نفخ، و اسهال در افراد شود.

مشکلات شکمی

بروز جوش با مصرف خرما

میوه‌های خشک مانند خرما می‌تواند باعث بروز جوش شود که مانند مورد قبلی، دلیل اصلی بروز آن سولفیت است.

حمله آسمی

تحقیقات زیادی درباره تاثیر مصرف خرما در بروز حملات آسمی انجام‌نشده است، اما ازآنجاکه مصرف خرما می‌تواند باعث بروز آلرژی شده و خود آلرژی در بروز آسم تاثیرگذار است، می‌توان مصرف خرما را مرتبط با حمله آسمی دانست. ۸۰ درصد افرادی که از بیماری آسم رنج می‌برند به گرده‌های موجود در هوا مانند کپک‌ها حساسیت دارند که این کپک‌ها به‌وفور در خرما یافت می‌شوند.

حمله آسمی

خرما و افزایش وزن

یکی از عوارض زیاده‌روی در مصرف خرما اضافه وزن است. خرما دارای میزان قابل‌توجهی از فیبر بوده، اما دارای کالری بالایی است و زیاده‌روی در مصرف آن اضافه‌وزن و چاقی را به دنبال خواهد داشت. هر یک گرم خرما دارای ۲۸ کالری انرژی است که میزان بالایی محسوب می‌شود.

اگر به کاهش وزن در ناحیه شکم فکر می‌کنید مطلب ۹ نکته برای از بین بردن چربی شکم را بخوانید.

بروز بیماری هیپرکلامی با خرما

هیپرکلامی به بیماری اطلاق می‌شود که درپی افزایش سطح پتاسیم خون بروز می‌کند. خرما یکی از میوه‌های سرشار از پتاسیم است و زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند باعث بروز هیپرکلامی شود.

هیپرکلامی با خرما

مضر برای خردسالان

خرما برای خردسالان سنگین محسوب می‌شود. آن‌ها به‌سختی می‌توانند خرما را بجوند و ازآنجاکه دستگاه گوارش آن‌ها تازه درحال‌توسعه یافتن بوده، هضم خرما بسیار دشوار است. مصرف خرما در نوزادان می‌تواند باعث خفگی و یا مسدود شدن نای آن‌ها شود. بهتر است خرما را از دسترس نوزادان دورنگه دارید.

عدم تحمل فروکتوز

شیرینی خرما ناشی از قند فروکتوز است. برخی افراد توانایی هضم فروکتوز را ندارند و عدم تحمل به این قند را نشان می‌دهند. ازآنجاکه قند فروکتوز در دستگاه گوارش این افراد شکسته و جذب نمی‌شود، باکتری‌های دستگاه گوارش با استفاده از این قند، اقدام به تولید گاز می‌کنند.

زیاده‌روی در مصرف خرما

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب آنچه نباید همزمان با شیر بخوریم را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

پروتئین آب پنیر با خواصی معجزه‌آسا در سلامتی

در سال‌های اخیر آب‌پنیر و پروتئین‌های موجود در آن توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. در ای…