بوسیدن در انظار عمومی چه مجازاتی دارد؟

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بر طبق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی کشور، اگر زن و مردی که به زوجیت هم درنیامده باشند، دست به روابط نامشروع و یا اعمال منافی عفت غیر زنا بزنند، با آن‌ها برخورد خواهد شد.
مجازات بوسیدن در انظار عمومی

مطابق با قانون مجازات اسلامی و شرع مقدس اسلام، انجام اعمال منافی عفت، ممنوع و حرام است. قانون برای آن مجازات‌هایی نیز در نظر گرفته است. از جمله این اعمال می‌توان به جرم بوسیدن در انظار عمومی اشاره نمود که قانون مجازات اسلامی انجام آن را منع کرده و مجازاتی را نیز برای آن مقرر نموده است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مجازات بوسیدن در انظار عمومی می‌پردازیم.

مجازات جرم بوسیدن در انظار عمومی

در ماده۶۳۷ قانون مجازات اسلامی آمده است: هر گاه زن و مردی که بین آن‌ها رابطه ازدواج نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد. همچنین اگر عمل با اجبار و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده مجازات می‌شود. (تقبیل به معنای بوسیدن و مضاجعه به معنای همبستر شدن است). یکی از اشتباهات بسیار رایج آن است که افراد تصور می‌کنند رابطه نامشروع و زنا یک جرم هستند در صورتی‌که این دو عمل متفاوت‌اند. برای آگاهی از تفاوت این دو جرم به مطلب تفاوت رابطه نامشروع و زنا چیست؟ مراجعه کنید.

در ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است: هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر، تظاهر به عمل حرامی نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴)‌ ضربه شلاق محکوم می‌گردد. همچنین درصورتی‌که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نیست ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مجازات بوسیدن

شکایت از رابطه نامشروع

در آیین دادرسی کیفری آمده است: در جرایم روابط نامشروع احتیاجی به شاکی خصوصی یا مدعی‌العموم نیست. نیروی انتظامی می‌تواند با صلاح خود هر زمان بخواهد به این جرایم رسیدگی کند. زمانی‌که نیروی انتظامی دختر و پسر را دستگیر کنند پس از رفتن به کلانتری در مرحله دوم به دادسرا فرستاده می‌شوند.

اثبات روابط نامشروع

برای اثبات رابطه نامشروع راه‌حل‌های گوناگونی وجود دارد که می‌توان کارهایی مانند بررسی مکالمه‌های بین زن و مرد، پرینت گرفتن از آن‌ها، پرینت پیامک‌ها، وجود تصاویر یا فیلم و بررسی رابطه هم چنین اقرار، شهادت شاهدان، علم خود قاضی قابل اثبات است.

ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری آمده است: به جرائم منافی عفت به‌طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی می‌شود.

تبصره: منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، همچنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است.

بوسیدن در انظار عمومی

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب جمله می‌کشمت چه‌قدر زندانی دارد؟ را مطالعه کنید.

۷ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ در ۸:۳۸ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ در ۵:۱۵ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۱ بهمن ۱۴۰۰ در ۷:۴۲ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۲۱ دی ۱۴۰۰ در ۷:۳۷ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۲۰ دی ۱۴۰۰ در ۱۱:۳۷ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۲۰ دی ۱۴۰۰ در ۸:۰۸ ب٫ظ

 7. ناشناس

  ۲۰ دی ۱۴۰۰ در ۵:۲۲ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …