خوشحال‌ترین مردم ایران کجا زندگی می‌کنند

۵
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
«لیراه» روستای بدون «کد» که محلی‌ها به آن «بی‌آبی علیا» هم می‌گویند؛ روستایی که برخلاف اسمش، خیلی هم پر آب است و خوشحال‌ترین مردم ایران در آن زندگی می‌کنند.
روستای لیراه در ایران
در این روستا شاخه‌ای از سرچشمه‌های کوهستان‌های زرد کوه در استان چهارمحال و بختیاری جاری است و آبی به زلالی اشک چشم را به اهالی این روستا می‌رساند. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با روستای لیراه در ایران آشنا شوید.

روستای لیراه در ایران

لیراه داستان جالبی دارد. لیراه اسم مکانی است که محلی‌ها به آن «بی‌آبی» می‌گویند البته نه به این معنی که آبی نداشته باشد و اتفاقا برعکس خیلی نقطه خوش آب و هوایی است که آب فراوانی هم دارد. ولی به‌دلیل اینکه رودخانه از داخلش رد نمی‌شود این نام را روی آن گذاشته‌اند.

خوشحال ترین مردم ایران

پیشترها در ۲ نقطه بی‌آبی، تعدادی عشایر زندگی می‌کردند. نقاطی که بعدها نام «بی‌آبی سفلی» و «بی‌آبی علیا» بر آن‌ها گذاشته شد. در سرشماری کشوری بی‌آبی علیا کد دار نشد و در عوض به بی‌آبی سفلی کد دادند ولی در حال حاضر روستایی که کد گرفته بود از سکنه خالی‌ است و برعکس زندگی در بی‌آبی علیا یا همان لیراه جریان دارد.

۸ خانوار ساکن آن، همه زندگی عشایری دارند و لیراه برایشان ییلاق است و همه این خانوارها در روستای «سرآقا سید» که در ۶ کیلومتری این روستاست، خانه دومی دارند و در زمستان به آن‌جا می‌روند.

هیچ امکاناتی در شهر ما را خوشبخت‌تر نمی‌کند

اهالی لیراه می‌گویند، لیراه برای ما خود زندگی است و چون هنوز تکنولوژی شهری به اینجا نیامده مفهوم خوشبختی برایمان تغییر نکرده و با همین زندگی ساده شادمان و شکرگزار خدا هستیم. همه ۸ خانوار لیراه با هم نسبت فامیلی دارند و این عامل پشتیبانی بیشتر آن‌ها از یکدیگر است.

روستای بدون برق در ایران

مردان و زنان و حتی بچه‌ها در اینجا هر کدام وظایف خود را انجام می‌دهند. مردان و پسران دام‌ها را به چرا می‌برند و زنان و دختران، گوسفندها را می‌دوشند و نان می‌پزند.

اینجا همچنان زنان، ظرف ها و لباس‌ها را در رودخانه کنار روستا می‌شویند و از تنها چشمه روستا برای آشامیدن استفاده می‌کنند.

اهالی روستای لیراه در ماه اسفند بار و بندیل خود را از روستای سرآقاسید که در ۶ کیلومتری لیراه است می‌بندند و همراه دام‌های خود به لیراه می‌آیند تا سال تحویل را در لیراه باشند و حتی قبل از رسیدن بهار به دل طبیعت باز می‌گردند.

لیراه معماری منحصربه‌فردی دارد که جدا از اینکه این نوع ساخت و ساز چقدر استحکام دارد، ساختمان‌های روستا را خاص کرده است. اهالی لیراه از مصالح بومی این منطقه برای ساخت خانه و محل نگهداری دام‌هایشان استفاده می‌کنند. سنگ معمولی، گل و تکه‌های چوب بلوط که به واسطه پراکندگی درختان بلوط در منطقه به وفور یافت می‌شوند را برای ساخت خانه استفاده می‌کنند.

روستای لیراه در ایران

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

ابیانه، تنها روستای سرخ ایران

در این سفر با روستای ابیانه اصفهان و جذابیت‌های این روستا که در میان طبیعت کویری استان اصف…