در این روستای ایرانی به مرد سیگاری، هرگز زن نمی‌دهند!

۸
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اهالی یکی از روستاهای خارق‌العاده ایلام، هرگونه دودی را از خود دور و عنوان پاک‌ترین روستای کشور را به دست آورده‌اند.
روستای ونیت در ایلام

روستای شگفت‌انگیز ونیت، روستایی است که مردم آن قید هرچه مواد دخانی و دودی را زده و سلامت خود و زندگی‌شان را تا حد زیادی تضمین کرده‌اند. ونیت، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایوان در استان ایلام ایران است. این روستا در دهستان نبوت قرار دارد. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با روستای ونیت در ایلام آشنا شوید.

روستای ونیت در ایلام

روستای ونیت ۱۷۵ نفر جمعیت دارد و ۵۲ خانوار را شامل می‌شود. اما جالب است بدانید که نه هیچ یک از ۸۶ مرد و نه حتی یک نفر از ۸۹ زن آن تاکنون لب به سیگار و قلیان و دخانیات نزده‌اند. حتی محلی‌های این روستا می‌گویند، پای دخانیات هیچ‌گاه به این روستا باز نشده که حالا بخواهد بسته شود.

جاذبه های گردشگری ایلام

ریش سفیدان می‌گویند، در تمام طول عمرشان یک سیگاری و یا یک قلیانی در روستا ندیده‌اند و حتی نشنیده‌اند مردم سمت دخانیات رفته باشند. جالب است بدانید شرط اول و مهم برای ازدواج در این روستا سیگاری نبودن است.

حال با ما همراه باشید تا با برخی از جاذبه‌های گردشگری ایلام آشنا شوید.

جاذبه‌های گردشگری ایلام

آبشار پلیه ایوان

آبشار هفت گانه پلیه دارای ۲۵ متر عرض و ۷ تا ۹ عدد مجرای ریزش آب است. درباره سرچشمه این آبشار باید بگوییم که آبشار پلیه از رودخانه‌ای به نام «گنگیر» سرچشمه می‌گیرد. همه بخش‌های هفت‌گانه  آبشار پلیه در فصول پر باران به دریاچه‌ای که در پایین دست آبشار وجود دارد، می‌ریزند و نمایی زیبا در دامن طبیعت را شکل می‌دهند که تماشای آن برای هر گردشگری که عاشق طبیعت باشد، لذت‌بخش است.

جاذبه های ایوان

تنگه کافرین

تنگه کافرین در استان زیبا و دیدنی ایلام که به عروس زاگرس شهرت دارد، واقع شده است. این استان تنگه‌ها و دره‌های شفگت‌انگیز و تماشایی زیادی دارد. که بهترین مکان برای برپایی تورهای هیجان‌انگیز و داشتن سفری ماجراجویانه در دل طبیعت بکر و سرسبز این منطقه از کشورمان هستند.

دیدنی ایوان

نقش برجسته گل‌گل ملکشاهی

سنگ‌نوشته آشوری که با نام سنگ‌نوشته گل‌گل ملکشاهی نیز معروف است، از جاهای دیدنی شهر ایلام به شمار می‌رود و در دامنه رشته کوه کبیر، مشرف به رودخانه گل‌گل و در نزدیکی روستای زیبای گل‌گل در ۱۵ کیلومتری شهر ارکواز و ۲۵ کیلومتری شهر ایلام مانند نگینی خودنمایی می‌کند. متن این سنگ‌نوشته که به خط میخی نوشته شده حکایت از حمله آشوربانی‌پال به تمدن عیلام باستان و سقوط این تمدن درخشان تاریخ است که به صورت کنده‌کاری بر روی صخره‌ای بزرگ نگاشته شده است.

روستای ونیت در ایلام

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

جذاب‌ترین آبشار مصنوعی ایران

آبشار مصنوعی اهواز از جمله جاذبه‌های توریستی و تفریحی ایران است که چشمان هر بیننده‌ای را ب…