فواید باورنکردنی خواب کافی برای بدن

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برای عملکرد طبیعی بدن، خواب کافی امری ضروری است و مطالعات نشان داده است که داشتن خواب کافی، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
مهمترین فواید خواب کافی

در حالی که داشتن تنها یک شب خواب راحت، آرزوی بسیاری از مبتلایان به اینسومنیا (insomnia) یا همان بی‌خوابی است، خیلی از ما به دلایل متفاوت همواره تلاش می‌کنیم تا کمتر بخوابیم. شاید به این خاطر که می‌خواهیم به تمام کار‌های روزمان تمام و کمال برسیم. غافل از اینکه بی‌خوابی چه تاثیرات منفی بر عملکرد جسمی و ذهنی ما دارد. در این مطلب از مجله دلتا به بیان مهم ترین فواید خواب کافی می‌پردازیم.

مهم ترین فواید خواب کافی

سیستم ایمنی بدن با خواب کافی تقویت خواهد شد

همه ما می‌دانیم که برای عملکرد طبیعی بدن، خواب کافی امری ضروری است. اما مطالعات زیادی نشان داده‌اند که داشتن خواب کافی، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. در حقیقت این مطالعات پاسخ ضعیف برخی افراد دچار اختلال خواب و کم‌خوابی را به واکسن‌های درمانی آنفلوانزا و هپاتیت نشان داده‌اند و این نشان دهنده تضعیف سیستم ایمنی بدن در اثر کم‌خوابی است.

حافظه شما تقویت می‌شود

کاملا واضح است که خواب و استراحت جسمی و روحی می‌تواند بر عملکرد مغزی و حافظه تاثیر بگذارد. در حقیقت طی بررسی‌های مکرر، پاسخ افراد به تست‌های حافظه بعد از داشتن خواب کافی همواره بهتر بوده است. علاوه بر تاثیری که بر حافظه دارد، خواب کافی همچنین در وضعیت یادگیری افراد نیز موثر است.

ذهن شما آزادتر و پاک‌تر خواهد بود

خواب بهترین فرصت برای احیای مغزی است. متخصصین مغز و اعصاب بر این باور هستند که اتصالات و ارتباطات مغزی در طول خواب توسعه بیشتری پیدا می‌کند. همچنین ترشح انتقال دهنده‌های عصبی آرام‌بخش طی خواب شبانه، ده‌ها برابر بیش از طول روز خواهد بود و این همان آرامشی است که یک خواب مناسب به فرد خواهد داد.

تنظیم قند خون نیز از خواب شبانه تاثیر می‌پذیرد

همه ما می‌دانیم که یکی از عوامل موثر در ابتلا به دیابت، اختلال خواب و نداشتن خواب کافی است. علت آن است که بی‌خوابی باعث ایجاد مقاومت به هورمون انسولین می‌شود. در نتیجه انسولین قادر نخواهد بود قند‌ها را به داخل سلول هدایت کند. بنابراین باعث افزایش قند خون و ابتلا به دیابت می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب با این اشتباهات صبحگاهی، روز خود را خراب نکنید را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

مضرات خوابیدن به روی شکم چیست؟+ویدیو

آیا خوابیدن روی شکم بد است؟ پاسخ کوتاه به این پرسش بله است! با مضرات خوابیدن به روی شکم در…