۷ خوراکی نابود‌کننده استخوان که باید بشناسید

۱۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نتایج مطالعات نشان می‌دهند که برای داشتن استخوان‌هایی محکم مصرف زیاد کلسیم و ویتامین D اگرچه لازم است، اما کافی نیست.
مواد غذایی مضر برای استخوان

تغییر دادن عادات بدغذایی برای جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان، درست به همان اندازه مصرف مواد غذایی مفید، ضروری به نظر می‌رسد. پوکی استخوان مانند دیابت یا فشارخون بالا از بیماری‌هایی است که با متعادل نگاه‌داشتن رژیم غذایی می‌توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد. در این مطلب از مجله دلتا با برخی مواد غذایی مضر برای استخوان آشنا می‌شوید.

غذاهای التهابی

در کسانی که استعداد یا سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان رادارند، از مصرف بیش‌ازحد محصولاتی مانند گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی سفید، بادمجان و غیره باید اجتناب کنند چون این غذاها منجر به التهاب استخوان و درنهایت تسریع روند ابتلا به پوکی استخوان خواهند شد.

اسفناج خام

اگرچه مصرف اسفناج برای تقویت استخوان‌ها و پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است اما نوع خام آن به دلیل وجود ماده‌ای به نام اگزالات باعث عدم جذب کلسیم در بدن شود.

اسفناج

مصرف بیش‌ازحد کافئین

مصرف روزانه قهوه از جذب بهتر کلسیم جلوگیری می‌کند. هر چه میزان کافئین واردشده به بدن بیشتر باشد، کلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع می‌شود بنابراین اگر می‌خواهید تا ۹۰ سالگی زندگی کنید، باید از تعداد فنجان‌های قهوه که روزانه می‌نوشید بکاهید.

مصرف نوشابه‌های گازدار

این نوشیدنی‌ها علاوه بر این‌که اشباع از کافئین هستند، به علت داشتن اسید فسفریک، اسیدی معدنی که از جذب کلسیم جلوگیری می‌کند، برای استخوان‌ها مضر هستند. در مقابل، اسیدکربنیک موجود در آب‌های معدنی گازدار هیچ تاثیر منفی بر استخوان‌ها ندارد.

استفاده زیاد گوشت قرمز

رژیم غذایی غنی از گوشت و پروتئین‌ها نیز برای استخوان‌ها ضرر دارد. در جریان هضم مواد غذایی، پروتئین‌های حیوانی اسیدهایی همچون اسید فسفریک، سولفوریک و غیره آزاد می‌کنند کهPHبدن را تغییر می‌دهد.هر چهPHبدن اسیدی‌تر باشد، مواد معدنی بیشتری در استخوان‌ها از دست می‌رود.

نوشیدن الکل

الکل فعالیت استئوبلاست‌ها (سلول‌های سازنده استخوان) را متوقف می‌کند. فراموش نشود که الکل می‌تواند موجب اختلالاتی در حفظ تعادل فرد شود که به‌ویژه در افراد مسن موجب شکستگی استخوان‌ها می‌شود.

مصرف بیش‌ازحد سدیم

سدیم یکی از مواد غذایی مضر برای استخوان است. علاوه برافزایش خطرهای بیماری‌های قلبی عروقی با مصرف زیاد نمک، هر چه میزان نمک مصرفی فرد بیشتر باشد، دفع کلسیم در ادرار و عرق فرد نیز بیشتر می‌شود.

اگر به مضرات نمک علاقمند هستید مطلب فشار خون بالا، قاتل خاموش ایرانیان را بخوانید.

غذایی مضر برای استخوان

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب صبح زمستانی خود را با این خوراکی‌‌ها آغاز کنید را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

عرقیات گیاهی مفید برای بیماران دیابتی

بیماران دیابتی باید به تغذیه خود اهمیت دهند. انواع عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون…