چه زمانی در عقد موقت باید مهریه پرداخت شود؟

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
عقد موقت در صورتی صحیح است که مدت و مهریه در آن معلوم و مشخص باشد برعکس عقد نکاح دائم که در موقع عقد لازم نیست مدت و مهریه مشخص باشد.
زمان پرداخت مهریه در عقد موقت

مطابق ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی هر چیزی که مالیت داشته باشد می‌تواند به عنوان مهریه بین زوجین توافق شود. مهریه می‌تواند مال منقول یا غیر منقول، وجه نقد یا سکه بهار آزادی و غیره باشد. حال ممکن است این سوال ایجاد شود که زمان پرداخت مهریه در این نوع از عقد چه زمانی است؟ در این مطلب از مجله دلتا به موضوع زمان پرداخت مهریه در عقد موقت می‌پردازیم.

 پرداخت مهریه در عقد موقت

امکان پرداخت مهریه از هنگام اجرای عقد تا زمانی‌که عقد موقت به هر دلیلی مثل پایان مدت یا بذل مدت به پایان برسد وجود دارد.

 عقد موقت اگر مدتش ۹۹ ساله هم باشد، باز هم عقد نکاح موقت یا صیغه موقت نامیده می‌شود. عقد موقت شرایطی دارد برای مطالعه شرایط و نحوه ثبت این عقد به مطلب مجازات ثبت نکردن ازدواج موقت مراجعه کنید.

زمان‌های مختلف برای پرداخت مهریه

 مهریه به‌صورت حال در عقد تعیین شده باشد: دراین‌صورت باید تا مهلتی که در هنگام عقد مشخص شده است زن مهریه را دریافت کند.

 مهریه به‌صورت مدت‌د‌ار در هنگام عقد تعیین شده باشد: در این مورد  نیز باید زن مهریه را از مرد تا مهلت مشخص شده دریافت کند.

 مطالبه مهریه در هنگام عقد به صورت اختیار زوجه تعین شده باشد: در چنین حالتی هرگاه زن درخواست وصول مهریه کند می‌تواند اقدام به دریافت مهریه در عقد موقت یا دائم را بنماید که اصطلاحا به این مهریه عندالمطالبه است.

 مطالبه مهریه از جانب زن منوط باشد به استطاعت و توان مالی مرد در پرداخت: در این نوع از مهریه که هنگام عقد تعیین شده و توافق طرفین رسیده است، زن باید اثبات کند که شوهر تونایی مالی برای پرداخت مهریه را دارد. آن وقت می‌تواند اقدام به دریافت مهریه خود ‌کند. اصطلاحا به این مهریه عندالاستطاعه است.

 در صورتی که هنگام عقد مبلغ معینی به عنوان مهریه تعیین شود اما توافق شود که پرداخت آن به زن به صورت اقساطی باشد: در این حالت مرد باید در زمان تایین شده به عنوان زمان پرداخت قسط، مبلغ مورد نظر را پرداخت کند. 

زمان پرداخت مهریه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب بهترین روشی که با آن می‌توانید مهریه را به اجرا بگذارید  را مطالعه کنید.

۳ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۱۸ دی ۱۴۰۰ در ۹:۲۸ ق٫ظ

  2. ناشناس

    ۱۷ دی ۱۴۰۰ در ۹:۵۵ ب٫ظ

  3. ناشناس

    ۱۷ دی ۱۴۰۰ در ۱:۱۴ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …