خرید خانه بدون مشاور املاک ممنوع

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به تجربه ثابت شده در بیشتر مواقع  عدم حضور یک کارشناس خبره درموقع خرید خانه معامله باعث به‎وجود آمدن خسارت‎ها و چالش‎های مختلف برای هریک از دوطرف معامله خواهد شد.
خرید خانه

خرید خانه بدون مشاور املاک ممنوع! متأسفانه درسال‎های اخیر شاهد راه اندازی  سایت‎های غیر مجاز آگهی های خرید و فروش ملک هستیم.

در این مطلب سعی کرده‎ایم تا شما را با برخی از خطرهای خرید خانه  بدون واسطه  مشاور املاک آگاه و تاکید کنیم که باید خرید خانه را در آژانس های معتبر که عضو اتحادیه مشاوران املاک هستند انجام دهید.

مخاطرات خریدار در  خرید خانه 

گاهی خریداران به سبب  صرفه جویی در  هزینه های خود  و  پرداخت نکردن حق الزحمه مشاوران املاک  تمایل دارند که به طور مستقیم و بدون واسطه‎ی مشاوران املاک  نسبت به خرید خانه  با مالک  اقدام کنند؛ غافل از این‎که با این کار بدون نظارت کارشناس بابت اثبات مالکیت و وضعیت سند ملک و… سرمایه خود را به خطر می‎اندازند.

به تجربه ثابت شده در بیشتر مواقع  نبود کارشناس خبره درموقع خرید خانه بدون واسطه‎ی مشاور املاک باعث به‎وجود آمدن خسارت‎های گاه سنگین و چالش‎های مختلف برای هریک از دوطرف معامله خواهد شد.

از آن‎جا که تشخیص اصل بودن مدارک مالکیت و همچنین احراز هویت مالک نیاز به تشخیص و نظر کارشناس حوزه املاک دارد؛ توصیه می‎شود این کار را حتما” با مشاورت کارشناس حوزه املاک انجام دهید.

بعضی از آگهی‎های ملکی با قیمت پایینی که دارند باعث جلب توجه مشتری می‎شوند. اما توصیه می‎شود به جز قیمت  به موارد دیگر نظیر: علت پایین بودن قیمت و کشف قیمت واقعی ملک هم توجه کنید.

گاهی مستأجران برای پیدا کردن ملک مورد نظر اقدام به جست‎وجو از طریق سایت‎ها می‎کنند، در این شرایط بهتر است مستأجران  حتماً در هنگام نوشتن اجاره نامه از مالکیت  موجر اطمینان حاصل کنند تا سرمایه  خود را بر اثر این بی احتیاطی از دست ندهند.

معامله

خریداران ملک توجه کنند  هرگاه ملک بدون مبایعه نامه را با یک وکالت‎نامه از فروشنده خریداری می‎کنند، در حقیقت پرداخت بدهی و عوارض مربوط به شهرداری را بر عهده می‎گیرند که این نیز در معاملات بدون واسطه  از ریسک بالایی برخوردار است.

خریدار برای جلوگیری از ضررهای ناشی از این ریسک بهتر است به قیمت‎های گفته شده از طرف فروشنده اعتماد نکند.اگر در بنگاه املاک خریدخانه صورت گیرد مشاور املاک برای اطلاع یافتن از این بدهی‎ها استعلام های لازم را از دارایی و شهرداری و…  می‎گیرد که این کار خطرهای معامله را کاهش می‎دهد.

مخاطرات فروشنده در فروش خانه

وقتی ملکی را  برای فروش در سایت‎های غیر مجاز معرفی می‎کنید در واقع راهی برای سرقت سارقان باز می‎کنید، آنها از این طریق خود را  خریدار معرفی کرده ، ملک شما را زیر نظر گرفته ودر فرصتی مناسب  لوازم منزل شما را سرقت می‎کنند.

اسناد مالکیت و مدارک هویت خود را به هیچ‎وجه به بهانه‎ی گرفتن استعلام و ارائه مدارک به بانک و …. تحویل خریدار ندهید. در صورتی که نمی‎توانید شخصاً به ادارات مربوطه مراجعه کنید، حتماً به‎جای شما یک وکیل یا کارشناس این کار ها را انجام دهد.

برای مطالعه بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

همچنین بخوانید

طرز تهیه کوکو پنیری ساده

کوکو پنیری یکی از کوکوهای بسیار خوشمزه است که بدون گوشت و با سبزیجات تهیه‌ می‌شود. کوکو پن…