نشانه‌ سرگیجه‌های خطرناک را بشناسید

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرگیجه‌ای که باعث زمین خوردن شما شده، همراه با تاری دید، وز وز گوش، غش کردن، بی‌حسی صورت، بازو‌ها یا پا‌ها بوده، باید حتما و فورا به پزشک مراجعه کنید.
علائم سرگیجه های خطرناک

سرگیجه را همه ما در زندگی تجربه کرده‌ایم. سرگیجه معمولا پس از مدتی رفع می‌شود. دلایل زیادی برای سرگیجه وجود دارد. برخی از سرگیجه‌ها خطرناک هستند. با مجله دلتا همراه شوید تا با نشانه‌ها و علائم سرگیجه های خطرناک آشنا شوید.

بسیاری از سرگیجه‌ها خود‌به‌خود رفع می‌شوند، اما اگر شش علائم سرگیجه های خطرناک زیر را دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

  • اگر سرگیجه باعث زمین خوردن شود
  • سرگیجه همراه با تاری دید
  • با وز وز گوش همراه باشد
  • اگر سرگیجه با غش کردن همراه باشد
  • اگر با بی‌حسی صورت، بازو‌ها یا پا‌ها همراه باشد
  • سرگیجه به هنگام برخاستن

۵ نشانه مهم که از سرگیجه خطرناک خبر می‌دهند

سرگیجه های خطرناک

افت فشارخون وضعیتی

یکی از علل شایع سرگیجه، افت ناگهانی فشارخون است که به آن افت فشارخون وضعیتی می‌گویند. اگر سرگیجه شما هنگام ایستادن یا نشستن ناگهانی اتفاق می‌افتد، احتمالا دچار افت فشارخون وضعیتی شده‌اید.

کم‌خونی

کم‌خونی شرایطی است که گلبول‌های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن در بدن وجود ندارد. این وضعیت می‌تواند باعث احساس سرگیجه، خستگی و ضعف در بیمار شود. شایع‌ترین علت ریشه‌ای کم‌خونی، کمبود آهن و به دنبال آن کمبود ویتامین B۱۲ است که با مصرف مکمل‌ها برطرف می‌شود.

گرفتگی عروق

به گفته متخصصان، سرگیجه همراه با کاهش شنوایی، دوبینی، تاری دید و بی‌حسی صورت، دست‌ها یا پاها، می‌تواند نشانه‌ای از گرفتگی عروق باشد. این وضعیت که با نام آترواسکلروز شناخته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که شریان‌ها به دلیل انسداد چربی، سفت و باریک می‌شوند. آترواسکلروز بسیار جدی است، زیرا در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

همچنین بخوانید: تضمین سلامت قلب، با ۹ خوراکی در دسترس

مشکل گوش داخلی

اگر در کنار از دست دادن شنوایی، تعادل خود را از دست می‌دهید، می‌تواند نشانه‌ای از مشکل در عمق گوش باشد. لارنیتیت و نوریت دهلیزی هر دو نمونه‌ای از التهاب در گوش هستند و می‌توانند باعث شوند احساس کنید که اتاق در حال چرخش است و همچنین باعث تهوع و استفراغ می‌شوند.

تومور مغزی

افراد مبتلا به این اختلال ممکن است در راه رفتن و حفظ تعادل خود دچار مشکل شوند و همچنین امکان تجربه سرگیجه وجود دارد. مشکلات در هماهنگی، به‌عنوان‌ مثال در انجام کار ساده‌ای مانند بستن بند کفش، ممکن است از نشانه‌های یک تومور مغزی باشد.

سرگیجه

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب قاتلین کبد را بشناسید! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

لاغری سریع‌تر، فقط با ۳ قلم خوراکی در دسترس

دتاکس واتر را با برخی از مواد طبیعی مانند لیمو، دارچین، پرتقال و غیره درست کنید. خواص ترکی…