۸ نکته که هنگام شست‌وشوی صورت نباید انجام دهید!

۱۵
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شست‌وشوی صورت در یک دید کلی، کار ساده‌ای است، اما اگر عمیق‌تر نگاه کنیم و مشکلات پوستی را ریشه‌یابی کنیم متوجه می‌شویم که شست‌وشوی صورت، نکاتی دارد که باید رعایت شود.
شستشوی صورت

شستشوی صورت امر مهمی است که اگر به‌طور صحیحی انجام شود به سلامت پوست و مواردی از جمله جلوگیری از ایجاد آکنه، درخشندگی پوست، متعادل سازی چربی پوست، جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست و غیره کمک می‌کند. در این مطلب از مجله دلتا به بررسی نکات شستشوی صورت می‌پردازیم.

نبایدهای شست‌وشوی صورت

استفاده از شوینده نامناسب، بزرگترین اشتباه

شوینده‌های صورت، نقشی اساسی در پاک کردن پوست از آلودگی و آرایش باقی‌مانده روی پوست دارند. لازم به ذکر است که مواد آرایشی دارای ترکیبات رنگ، مواد معدنی، فلزات و غیره هستند که ممکن است با یک شست‌وشوی ساده از بین نروند. بنابراین متخصصین توصیه می‌کنند برای پاک کردن عمیق پوست از مواد آرایشی، ابتدا آرایش با پاک‌کننده آرایشی نظیر میسلارواتر پاک شود، سپس به شستن صورت بپردازیم.

شستشوی صورت

استفاده از شوینده بدن برای شست‌وشوی صورت

ساختار پوست بدن تفاوت زیادی با پوست صورت دارد و به همین خاطر استفاده از شامپو بدن برای شستن صورت، آسیب‌هایی را به پوست صورت وارد می‌کند. بنابراین هرگز از یک شوینده برای بدن و صورت استفاده نکنید.

نادیده گرفتن حساسیت‌های پوستی

این تصور که شوینده انتخابی شما مختص نوع پوست شما است پس حساسیت ایجادشده اهمیتی ندارد، یک تصور غلط است. اگر پوست صورت شما پس از استفاده از شوینده‌ای دچار قرمزی، خشکی بیش از حد و پوسته پوسته شدن شد، بهتر است سریعا استفاده از شوینده را متوقف کنید.

شستشوی صورت

شست‌وشوی صورت خود را با شستن دست ها آغاز کنید

همه ما در طول روز با اجسام مختلفی در تماس هستیم. ارتباط دست با این اجسام ممکن است آلودگی‌های مختلفی را روی دست باقی بگذارد. اگر دست‌ها را قبل از شست‌وشوی پوست صورت، شست‌وشو ندهیم ممکن است این آلودگی‌ها به صورت منتقل شوند و زمینه ایجاد آکنه فراهم شود.

شستشوی صورت

دمای نامناسب آب

ساختار پوست به‌گونه‌ای است که دارای منافذ بسیاری است و با استفاده از این منافذ، اصطلاحا تنفس می‌کند و مواد مغذی را جذب می‌کند. مواد زائدی مثل عرق از راه این منافذ به سطح پوست می‌رسند. در عین حال همین منافذ می‌توانند راهی برای ورود آلودگی‌ها به پوست باشند. استفاده از آب خیلی سرد باعث بسته‌شدن منافذ پوست می‌شود. در مقابل استفاده از آب داغ نیز منافذ پوست را بیش‌ازحد باز می کند. به همین دلیل بهتر است از آب ولرم برای شست‌وشوی صورت استفاده شود.

شست‌وشو به دفعات زیاد در روز

برای تعداد دفعاتی که باید پوست را در روز شست‌وشو داد، نمی‌توان عدد دقیقی را عنوان کرد. حتی شاید برای یک فرد در یک روز حداقل دوبار شست‌وشوی صورت توصیه شود و در روز دیگر حداکثر یکبار توصیه گردد.

مجله دلتا

پیشنهاد مطالعه: مطلب مشابه روش‌های فوق‌العاده موثر در درمان تیرگی پوست را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در مد و زیبایی

همچنین بخوانید

با این ۳ ماسک خانگی، دیگر نگران جای جوش‌ نباشید

درمان جای جوش یکی از آن مسائلی‌ست که وقتی جلوی آینه می‌روید، ممکن است برای چند دقیقه ذهن ش…