هشدار؛ این ترکیب غذایی محبوب را نخورید

۹
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
پزشکان هشدار دادند ترکیب اسفناج با ماست، کلسیم اسفناج را از بین می‌برد و آن را به ماده‌ای مضر برای بدن تبدیل می‌کند.
ضرر بورانی اسفناج

بورانی ماست و اسفناج یکی از محبوب‌ترین بورانی‌های اسفناج است. اغلب برای دلپذیرتر شدن به آن موسیر یا سیر هم اضافه می‌کنیم؛ اما این بورانی خوشمزه برای بدن ضرر دارد. با مجله دلتا همراه باشید تا با ضرر بورانی اسفناج بیشتر آشنا شوید.

ضرر بورانی اسفناج

اسفناج به تنهایی منبع مهم آهن، ویتامین‌های A، E، پتاسیم، C و کلسیم است. اسفناج، سرشار از آنتی اکسیدان است که باعث کاهش روند پیری می‌شود و ضد سرطان است.

این گیاه ملین کننده است و در هضم راحت غذا و درمان یبوست نیز اثر مثبتی دارد. اسفناج به تنهایی مواد مغذی و ویتامین‌های بسیاری دارد که آن را تبدیل به یک منبع غذایی مفید کرده است؛ اما ترکیب آن با ماست (منبع کلسیم) نه تنها هیچ یک از اثرات مثبت را به بدن نمی‌رساند بلکه مضر هم هست.

چرا آهن اسفناج در بورانی ماست و اسفناج جذب بدن نمی‌شود؟

طبق یک قائده‌ علمی، در غذایی که کلسیم و آهن وجود داشته باشد، آهن جذب بدن نمی‌شود و آهن غذا کمک به جذب بیشتر کلسیم می‌کند. در غذایی که آهن و ویتامین C وجود داشته باشد، ویتامین C کمک به جذب هر چه بیشتر آهن می‌کند. ویتامین C همچنین کمک به جذب کلسیم نیز می‌کند. به همین علت است که نباید قرص آهن و ویتامین C را با شیر بخوریم.

چرا اسفناج باعث سنگ کلیه می‌شود؟

طبق این قاعده، شاید فکر کنید که حداقل کلسیم ترکیب ماست و اسفناج، به خوبی جذب بدن می‌شود؛ اما وجود ترکیب اسید اگزالیک در اسفناج، مانع جذب آهن و کلسیم می‌شود. بنابراین یون‌های کلسیم را به اتم خنثی تبدیل می‌کند و کلسیم‌های خنثی قابلیت رسوب کردن در کلیه را دارند. رسوب کردن در کلیه به معنای سنگ کلیه است.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب خواب ناکافی احساس پیری را بیشتر می‌کند را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فلسفه هفت سین نوروز چیست؟+ویدیو

از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است. با فلسفه سفره هفت سین در این …