آیا می‌توان مهریه عندالاستطاعه را به عندالمطالبه تبدیل کرد؟

۱۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه دو کلمه‌ای که به گوش همه ما آشناست. مهریه نشانه وفا و محبت مرد نسبت به همسر خود و سنتی پسندیده است.
تبدیل مهریه عندالاستطاعه به عندالمطالبه

مهریه از جمله حقوق مالی مربوط به زن بوده که پس از عقد نکاح برای او وضع می‌گردد. هر آنچه که مالیت و امکان تملک داشته باشد را می‌توان به عنوان مهریه تعیین نمود. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع تبدیل مهریه عندالاستطاعه به عندالمطالبه می‌پردازیم.

مهریه عندالاستطاعه

در مهریه عندالاستطاعه، هنگام پرداخت مهریه، زمانی است که مرد، به لحاظ مالی توانایی پرداخت را داشته باشد. از این‌رو پرداخت آن بسته به استطاعت(توانایی) مالی مرد است.

مهریه عندالمطالبه

معنی عندالمطالبه آن است که به محض مطالبه زن، مرد موظف به پرداخت می‌شود. مهریه عندالمطالبه مهریه‌ای است که زن هر زمان اراده کند می‌تواند آن را مطالبه کند. تا زمانی هم که مرد مهریه را به زن نپردازد، زن می‌تواند از حق حبس خود استفاده کند و تمکین نکند.

رابطه تمکین و مهریه

تمکین به این معنا است که زن موظف به تابعیت از مرد در موارد تعیین شده مانند خوش‌رویی، خوش‌اخلاقی، زندگی در مکان مشترک، ایجاد رابطه جنسی و غیره است.

لیکن قانون این حق را برای زن در نظر گرفته است، تا هنگامی که مهریه به او پرداخت نشده است از انجام وظایفی که در برابر همسر خود دارد اجتناب نماید. یا به تعریفی دیگر مجاز به عدم تمکین است حتی نفقه او نیز ساقط نمی‌گردد.

مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه

آیا می‌توان مهریه عندالاستطاعه را به عندالمطالبه تبدیل کرد؟

پس از عقد نکاح امکان تغییر میزان مهریه و کم یا زیاد کردن آن وجود ندارد و زوجین نمی‌توانند تغییری در آن ایجاد کنند.
اما زمان پرداخت مهریه یا نحوه پرداخت آن را می‌توان تغییر داد. در این حالت زوجین با توافق یکدیگر می‌توانند مهریه عندالاستطاعه را به عندالمطالبه یا برعکس تبدیل کنند.
حتی می‌توان بخشی از مهریه را به‌صورت عندالاستطاعه و بخش دیگر را به‌صورت عندالمطالبه تبدیل کرد.

برای این منظور زوجین باید با در اختیار داشتن نکاح‌نامه و شناسنامه به محضرخانه محل عقد مراجعه کرده و تغییرات لازم را انجام دهند.

با توجه به مطالب فوق، تبدیل مهریه عندالاستطاعه به عندالمطالبه و یا بر عکس، پس از نکاح امکان‌پذیر است.

مهریه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب مهریه‌هایی که نه می‌توان داد نه می‌توان گرفت را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق از طرف دختر باکره چه شرایطی دارد؟

بسیاری از افرادی که در دوران عقد هستند در مورد طلاق دختر باکره سوال می‌پرسند. در عرف زمانی…