برنامه های تازه برای کمک به خریداران مسکن

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برنامه های تازه برای کمک به خریداران مسکن

مشاور وزیر راه و شهرسازی می گوید: این وزارت خانه به منظور کمک به خریداران مسکن، سه طرح، کاهش نرخ سود، افزایش زمان تسهیلات مسکن، انتشار اوراق توسط صندوق توسعه ملی در بازارهای جهانی و خرید اوراق MBS بانک مسکن توسط سایر بانک‌ها پیشنهاد کرده است.

حسین عبده تبریزی افزود: یکی ازاین اصلاحات، افزایش زمان بازپرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم از ۱۲ به ۱۵ سال، کاهش نرخ سود از ۹.۵  به ۷ درصد و کاهش مدت سپرده‌گذاری از۶ به ۴ ماه است.

وی همچنین گفت: مسیر دوم این است که بانک مسکن از ترازنامه خود به اتکای تسهیلات اعطایی حدود ۵ میلیارد دلار به قیمت نرخ امروز اوراق منتشر کند.

این اوراق را صندوق توسعه ملی بخرد و در دنیا بفروشد. درخصوص  پوشش ارز هم  بانک مرکزی باید این پوشش را انجام دهد؛ یعنی امروز ارز را از صندوق می‌گیرد و به قیمت روز ریال می‌دهد و در سررسید هم اگر قیمت روز ارز از اصل و سود اوراق بیشتر شد، تفاوت نرخ را بانک مرکزی به منظور کمک به بخش مسکن و کمک به قشرهای ضعیف و متوسط پوشش می‌دهد.

حسین عبده تبریزی، پیشنهاد سوم را خرید اوراق MBS بانک مسکن توسط سایر بانک‌های داخلی از محل سپرده ذخیره قانونی که هم‌اکنون نرخ آن صفر است برشمرد.

وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود بانک‌ها اوراق MBS  بانک مسکن را با سود ۲ درصد بخرند و هدف بانک مرکزی از این اقدام کمک به مردم برای تأمین مسکن حداقلی و پرداخت وام‌های خرد مقیاس است.

بانک مرکزی نباید نگران باشد که امتیاز بزرگی می‌دهد که باعث تورم خواهد شد، بلکه باید با این دید نگاه کند که دارد به متقاضیان واقعی بخش مسکن کمک می‌کند.

البته بانک مرکزی ممکن است نگران مسائل تورمی آن باشد که راهکار اول این است که میزان وام ها را کنترل کند و در ضمن اگر نرخ ارز پوشش داده شود، فاینانس خارجی هم به این مساله کمک خواهد.

مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی هم‌چنین با اشاره به استقبال خوب از صندوق پس‌انداز مسکن یکم طی ماه‌های اخیر گفت: افزایش استقبال نگرانی‌هایی را مبنی بر خودکفایی صندوق ایجاد کرده و این پرسش مطرح شده است که اگر استقبال باز هم بیشتر شود، آیا صندوق می‌تواند با اتکا به منابع خود به متقاضیان وام بدهد یا خیر.

مدیر بانک مسکن در پی ترمیم منابع صندوق است و  وزیر راه و شهرسازی به رئیس کل بانک مرکزی چند پیشنهاد داده است که یکی از آن ها افزایش دوره استمهال خط اعتباری مسکن از ۱۰ به ۲۰ سال است/ ایسنا


delta.ir ◊ مجله خبری دلتا

بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…