کهن‌ترین روستای ایران در دل کویر

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روستاها چه در دل جنگل‌های سرسبز شمال باشند یا در دل کوهستان‌های سنگی یا حتی در کویر تفته جنوب، باز هم مملو از زندگی هستند و مخاطبان خاص خود را دارند.
روستای فهرج در یزد

روستای فهرج از توابع بخش مرکزی شهرستان یزد، در ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی یزد و در مسیر جاده یزد-بافق قرار گرفته است. این روستا از سطح دریا ۱۲۷۰ متر ارتفاع دارد و آب‌وهوای آن نیمه بیابانی است. روستای فهرج از شمال شرقی به کوه چلته محدود می‌شود. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با روستای فهرج در یزد آشنا شوید.

تاریخچه روستا

قدمت روستای فهرج به پیش از اسلام مربوط است. آثار به جا مانده در فهرج، موید قدمت و پیشینه تاریخی آن است. از جمله آن آثار می‌توان به مسجد جامع تاریخی روستا اشاره کرد که بنای آن به دوره قبل از اسلام منسوب است. برخی منابع، قدمت روستای فهرج را در حدود پنج‌هزار سال ذکر کرده‌اند. این روستا در گذشته‌های دور، دروازه الیساتیس و یکی از چهار بخش مهم و اصلی شهر تاریخی یزد قدیم بوده است.

روستاهای قدیمی

جاذبه‌های گردشگری روستای فهرج در یزد

روستای دشتی فهرج، با معماری سنتی، آثار تاریخی بسیاری دارد و جلوه‌های یک روستای کویری را به نمایش گذاشته است. از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی این روستا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مسجد جامع فهرج

این مسجد بزرگ دو شبستان تابستانی و زمستانی دارد. منار گلی مسجد از شاخصه‌های اصلی آن به شمار می‌آید که از فاصله دور قابل‌مشاهده است.

آب‌انبار حسینیه

قدمت این آب‌انبار به دوره‌های پیش از اسلام مربوط است و در حاشیه آن مراسم تقدیس آب برگزار می‌شده است. پس از اسلام نیز، این آب‌انبار مورد استفاده قرار گرفته است.

قلعه فهرج

قدمت این قلعه تاریخی به قرون ۱۰ و ۱۱ هجری قمری منسوب است و چشم‌انداز بسیار جذاب و زیبایی دارد.

روستای فهرج در یزد

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

جذاب‌ترین آبشار مصنوعی ایران

آبشار مصنوعی اهواز از جمله جاذبه‌های توریستی و تفریحی ایران است که چشمان هر بیننده‌ای را ب…