کهن‌ترین روستای ایران در دل کویر

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روستاها چه در دل جنگل‌های سرسبز شمال باشند یا در دل کوهستان‌های سنگی یا حتی در کویر تفته جنوب، باز هم مملو از زندگی هستند و مخاطبان خاص خود را دارند.
روستای فهرج در یزد

روستای فهرج از توابع بخش مرکزی شهرستان یزد، در ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی یزد و در مسیر جاده یزد-بافق قرار گرفته است. این روستا از سطح دریا ۱۲۷۰ متر ارتفاع دارد و آب‌وهوای آن نیمه بیابانی است. روستای فهرج از شمال شرقی به کوه چلته محدود می‌شود. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با روستای فهرج در یزد آشنا شوید.

تاریخچه روستا

قدمت روستای فهرج به پیش از اسلام مربوط است. آثار به جا مانده در فهرج، موید قدمت و پیشینه تاریخی آن است. از جمله آن آثار می‌توان به مسجد جامع تاریخی روستا اشاره کرد که بنای آن به دوره قبل از اسلام منسوب است. برخی منابع، قدمت روستای فهرج را در حدود پنج‌هزار سال ذکر کرده‌اند. این روستا در گذشته‌های دور، دروازه الیساتیس و یکی از چهار بخش مهم و اصلی شهر تاریخی یزد قدیم بوده است.

روستاهای قدیمی

جاذبه‌های گردشگری روستای فهرج در یزد

روستای دشتی فهرج، با معماری سنتی، آثار تاریخی بسیاری دارد و جلوه‌های یک روستای کویری را به نمایش گذاشته است. از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی این روستا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مسجد جامع فهرج

این مسجد بزرگ دو شبستان تابستانی و زمستانی دارد. منار گلی مسجد از شاخصه‌های اصلی آن به شمار می‌آید که از فاصله دور قابل‌مشاهده است.

jblvds کهن‌ترین روستای ایران در دل کویر

آب‌انبار حسینیه

قدمت این آب‌انبار به دوره‌های پیش از اسلام مربوط است و در حاشیه آن مراسم تقدیس آب برگزار می‌شده است. پس از اسلام نیز، این آب‌انبار مورد استفاده قرار گرفته است.

scasa کهن‌ترین روستای ایران در دل کویر

قلعه فهرج

قدمت این قلعه تاریخی به قرون ۱۰ و ۱۱ هجری قمری منسوب است و چشم‌انداز بسیار جذاب و زیبایی دارد.

روستای فهرج در یزد

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

بهترین پارک‌های جهان کدامند؟

آیا بهترین پارک‌های جهان را می‌شناسید؟ یکی از تفریحاتی که این روزها و بعد از دوران قرنطینه…