چرا با اینکه خون قرمز است، رگ‌ها آبی دیده می‌شوند؟

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حتما تا به حال توجه کرده‌اید که رگ‌های بدن به طور خاص آبی رنگ به نظر می‌رسند در حالی که نه ساختار رگ‌ها به رنگ آبی است و نه خونی که در آن‌ها جریان دارد.
رنگ رگ های بدن

خون شما رنگ خود را از گلبول‌های قرمز دریافت می‌کند که حاوی هموگلوبین است. هموگلوبین، مولکول‌های غنی از آهن محسوب می‌شوند که هنگام حمل اکسیژن به رنگ قرمز روشن و هنگامی که اکسیژن زدایی می‌شوند به رنگ قرمز تیره‌تر مشاهده می‌شود. با مجله دلتا همراه باشید تا با رنگ رگ های بدن بیشتر آشنا شوید.

رنگ رگ های بدن

پاسخ علمی به این سوال نشان دهنده نوعی خطای دید انسانی است.  راز موضوع فوق در این واقعیت نهفته است که رنگ‌های مختلف نور دارای طول موج‌های متفاوتی هستند. بنابراین زمانی که این امواج نوری به پوست ما برخورد می‌کنند جذب و بازتاب متفاوتی پیدا می‌کنند.

نور قرمز دارای طول موجی بسیار طولانی است، بنابراین می‌تواند به راحتی از طریق پوست عبور کرده و توسط هموگلوبین موجود در خون جذب شود. از طرف دیگر نور آبی طول موج بسیار کوتاه‌تری دارد و بنابراین بیشتر توسط پوست منعکس می‌شود.

اگر نور سفید را به بازوی خود، (جایی که رگ‌ها وجود دارد بتابانید) نور قرمز جذب شده و نور آبی منعکس می‌شود. این پدیده جالب، بدان معناست که نوری که به چشمان شما باز می‌گردد، دارای طول موج‌های آبی بیشتری نسبت به رنگ قرمز خواهد بود و باعث می‌شود رگ‌ها در مقایسه با پوست اطراف آبی به نظر برسند.

پزشکان گاهی اوقات از این پدیده با تابش نور قرمز یا مادون قرمز به پوست استفاده می‌کنند تا به آن‌ها کمک کند تا محل رگ را برای تزریق بهتر پیدا کنند.

استفاده از نور آبی

گاهی اوقات برخی مراکز عمومی که احتمال حضور افراد معتاد در آن وجود دارد از چراغ‌های آبی در سرویس‌های بهداشتی خود استفاده می‌کنند تا کسی از این اتاقک‌های عمومی ویژه سرویس بهداشتی برای تزریق مواد مخدر استفاده نکند. زیرا دیدن رگ‌ها در نور آبی مشکل بوده و افراد معتاد قادر به انجام تزریق وریدی نخواهند بود.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب عجیب‌ترین روش‌های درمانی پزشکان در گذشته را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

کتی که با آن نامرئی می‌شوید!

موضوع نامرئی شدن انسان پدیده‌ای است که تابحال تحقیقات گسترده‌ای در زمینه آن انجام شده است.…