طولانی ترین سقف معلق جهان

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
معماری سینمای مرکزی شهر «بوسان» در کره جنوبی به‌عنوان طولانی‌ترین سقف معلق و یک رکورد جهانی در گینس است.

سقف معلق «سینمای مرکزی بوسان» به‌عنوان جذاب‌ترین سینما در شهر بوسان شناخته شده‌است. فستیوال بین‌المللی فرهنگ و معماری بوسان در سال ۲۰۰۵ میلادی برگزار شد. این فستیوال یک رقابت سازمان یافته طراحی بود که برای «سینمای مرکزی بین‌المللی بوسان»، و فستیوال بین‌المللی فیلم (BIFF) برگزار شد. شهر بوسان یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای کشور کره جنوبی و دومین شهر پرجمعیت کره جنوبی بعد از سئول، پایتخت است.

سقف معلق

در سال ۲۰۰۸ میلادی شرکت اتریشی COOP HIMMELB(L)AU طراحی و ساخت این پروژه را شروع کرد و چهار سال بعد در سال ۲۰۱۲ میلادی آن‌را به پایان رساند. تا امروز این ساختمان برنده جایزه بین‌المللی معماری (International Architectural Award) شد. همچنین جایزه طراحی و ادبی شیکاگو در سال ۲۰۰۷ به این ساختمان تعلق گرفت.

در ساختمان‌های یک طبقه سقف برای محافظت از نور آفتاب، برودت، باران و برف استفاده می‌شود. در ساختمان‌های چند طبقه علاوه بر این کارها برای جداسازی طبقات از یکدیگرکاربرد دارد. به گونه‌ای که سقف یکی، زمین دیگری محسوب می‌شود. سقف معلق سینمای مرکزی بوسان از نظر تکنیک اجرا قابل تأمل است و توضیحات فنی در این مختصر نمی‌گنجد.

طولانی‌ترین سقف معلق، به‌عنوان یک رکورد جهانی در گینس به‌نام معماری سینمای مرکزی شهر بوسان ثبت شده‌‍ است. تیم طراحی  به خوبیتوانست نسبت به فرم و طرح این ساختمان، دید و منظر مناسب از نظر معماری را برای مردم ایجاد کند. تقاطع بین فضای عمومی، برنامه‌های فرهنگی، سرگرمی، تکنولوژی و معماری، هدف این طرح است.

خلق یک نقطه عطف پر جنب و جوش در چشم انداز شهری از دیگر اهداف این پروژه است. مهم‌ترین دغدغه این پروژه برای شرکت کارفرمای کره‌ای، موضوع سقف بوده‌است. طرح سقف معلق بنا الهام گرفته از سبک گنبد باروک و رنسانس است.

معماری سینما

لامپ‌های LED در پوشش سقف خارجی بنا به‌عنوان آسمان مجازی،عمل می‌کند. سطح روشنایی لامپ‌های LED قسمت خارجی سقف، فضای نمادین موجداری نسبت به مرکز شهر بوسان به‌ وجود آورده است. این حرکت گرافیکی سقف در شب، یک فضای شهری پرجنب و جوش را ایجاد می‌کند.

معمار: شرکت COOP HIMMELB(L)AU

مدیریت طراحی/مدیر عامل: Wolf D Prix

همکار پروژه: Michael Volk

معمار پروژه:Gunther Weber 

معمار طراح: Martin Oberascher-Jorg hugo

کارفرما: شهردار شهر بوسان Kim Byunh-Heui

سال ساخت: ۲۰۱۲

منبع: سقف ، آرل

همراهان همیشگی مجله دلتا لطفا نظرات خود را در مورد معماری «سینمای مرکزی بوسان» با ما به اشتراک بگذارید.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد متروپل ، سقف معلق ۲۰۱۸ ، سقف معلق ۲۰۱۷ ، سقف معلق مدرن ، معماری های خاص ، دکوراسیون داخلی و محوطه سازی از مجله دلتا دیدن کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • طراحی داخلی مهدکودک

  طراحی داخلی مهدکودک

  معماری محل تحصیل به طور مستقیم با روند رشد خلاقیت در کودکان در ارتباط است. در این بخش از م…
 • خانه چندضلعی

  معماری خاص خانه چندضلعی در ژاپن

  به دلیل افزایش جمعیت در ژاپن نیاز به خانه های کوچک افزایش یافته است. در این بخش از مجله دل…
 • موزه مارپیچی

  موزه مارپیچی در نروژ

  موزه مارپیچی در نروژ، دو حاشیه رودخانه را به بکدیگر متصل می‌کند. در این بخش از مجله دلتا ب…
بیشتر ببینید در معماری های خاص

همچنین بخوانید

هرگز از این وسایل تزیینی در منزل استفاده نکنید!

همه‌ ما در دوره‌های مختلف دکوراسیون خانه را تغییر داده‌ایم و همیشه از آن لذت برده‌ایم. درس…