آلزایمر را با این روش ساده از خود دور کنید

۱۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خواب یکی از عواملی است که نقش مهمی در پاکسازی مغز ما بر عهده دارد.
خواب و پاکسازی مغز

محقان دانشگاه واشنگتن به طراحی اسکنی به وسیله ام آر آی پرداخته‌اند که می‌تواند به ما در خصوص اینکه چگونه مغز خود را در طول خواب پاکسازی می‌کند و نیز درک بهتر سیستم تصفیه کننده مغز بیشتر بیاموزد. در این مطلب از مجله دلتا به نقش خواب و پاکسازی مغز می‌پردازیم. همراه ما باشید.

خواب و پاکسازی مغز

اهمیت سیستم تصفیه کننده مغز در این است که در دو دهه اخیر مشخص شده که جمع شدن برخی پروتئین‌های سمی در مغز باعث بیماری‌های عصبی شدیدی می‌شود. معروف‌ترین این بیماری‌ها، آلزایمر و پارکینسون است. به طور مثال نوعی پروتئین به نام «آمیلویید» (نوع بتا) به طور طبیعی در مغز تولید می‌شود. اگر این پروتئین توسط سیستم تصفیه کننده مغز دفع نشود، در مغز جمع و باعث بیماری آلزایمر می‌شود.

زمانی که شما می‌خوابید …

زمانی که شما می‌خوابید، مغز شما استراحت می‌کند و اجازه می‌دهد تا مایع مغزی نخاعی اضافی، از طریق آن شسته شود و مواد زائد سلولی که در طول روز انباشته می‌شوند را دفع کند. اگر شما به اندازه کافی نخوابید، تنها در معرض اینکه درست نمی‌توانید فکر کنید، قرار نمی‌گیرید؛ بلکه شما در معرض خطر بالاتری از افسردگی، سردرد و احتمالا زوال عقل قرار خواهید گرفت.

حال بر اساس این گزارش محققان می‌خواهند ببینند آیا قادر به بهبود روند سیستم تصفیه کننده مغز به وسیله یک «هدبند الکترونیکی» که مغز شما را تحریک می‌کند خواهند بود یا خیر. هدف از این کار این است که آیا می‌توان به پاکسازی مغز با خواب کمتر پرداخت و آیا می‌توان بخشی از این منافع را در حالی که شما بیدار هستید، به‌دست آورد.

پاکسازی مغز

دکتر جفری ایلیف «Jeffrey Iliff» نورولوژیست در دانشگاه واشنگتن می‌گوید، هزینه این تحقیقات از سوی وزات دفاع آمریکا پرداخت می‌شود؛ چرا که بسیاری از نظامیان مشکل خواب دارند.

او همچنین گفت: چه بسیار خلبانانی که در ماموریت‌های بسیار طولانی پرواز می‌کنند، و یا افرادی در حال اعزام، که در آن فرد چهار ساعت در شب به مدت سه ماه یا نه ماه در هر بار می‌خوابند.

دکتر ایلیف همچنین گفت: ما به دنبال کاهش نقش خواب در زندگی‌مان نیستیم. ما به خواب نیاز داریم؛ نه تنها برای پاکسازی مغز، بلکه بخاطر آنکه به مغز کمک می‌کند تا خاطرات را تثبیت کند.

وی همچنین گفت:مصرف کافئین را محدود کنید. اگر از بی‌خوابی رنج می‌برید، گفتار درمانی کنید؛ هر چند با این حال برخی افراد نمی‌توانند خوب بخوابند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب عوارض نخوابیدن در شب  را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

اگر گوشی اندروید دارید این تنظیمات را زودتر تغییر دهید

هنگام راه اندازی یک تلفن هوشمند جدید اندرویدی، چندین مرحله را باید پشت سر بگذارید که هدف آ…