عوارض نخوابیدن در شب

۲۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در زندگی سریع و شلوغ ما، کم‌خوابی تبدیل به یک مسئله بزرگ شده است. در گذشته، میانگین خواب هشت ساعت در شب بوده است اما اکنون به 6.8 ساعت رسیده است.
عوارض نخوابیدن در شب

همه می‌دانیم که داشتن خواب کافی اهمیت دارد  اما شاید این را ندانید که بدون خواب کافی چه مشکلاتی به وجود خواهند آمد. ما در این مطلب از مجله دلتا به عوارض نخوابیدن در شب می‌پردازیم. همراه ما باشید.

عوارض نخوابیدن در شب

کج‌خلقی

یک گروه از محققان نتیجه گرفته‌اند که “کج‌خلقی و نوسانات احساسی از نتایج شب‌های بدون خواب هستند.” آن‌ها به بررسی گروهی از بیماران دچار کم‌خوابی پرداختند و تحقیق آن‌ها مشخص کرد که تاثیرات احساسی منفی ناشی از اتفاقات با کمبود خواب تشدید می‌شوند.

سردرد

دانشمندان هنوز دقیقا نمی‌دانند که چرا کمبود خواب منجر به سردرد می‌شود اما یک قرن است که دکترها متوجه ربط بین این دو شده‌اند. شب‌های بی‌خوابی شما می‌توانند منجر به میگرن شوند و البته بسیاری از کسانی که مشکل کم‌خوابی دارند می‌گویند همراه با یک سردرد نامشخص صبحگاهی بیدار می‌شوند.

افزایش وزن از عوارض نخوابیدن در شب

به نظر افرادی که کم‌خوابی دارند دارای عدم تعادل در هورمون‌های خود هستند که در نتیجه آن اشتهای بیشتر، تمایل بیشتر به غذا‌های پر کالری، عکس‌العمل بیشتر در مقابل شیرینی‌جات و توانایی کمتر در کنترل کردن امیال خود پیدا خواهند کرد، ترکیب این اتفاقات می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

درست است که شما وقتی بیدارید کالری بیشتری می‌سوزانید، اما آنقدری نیست که تمام کالری‌های اضافه‌ای که وقت خستگی مصرف می‌کنید را بسوزاند.

دید ضعیف

کمبود خواب به دید محدود، دوتایی دیدن و تاری دید ربط داده شده است. هر چقدر بیشتر بیدار بمانید، با خطاهای دید بیشتری روبرو خواهید شد و احتمال توهم زدن شما نیز بیشتر می‌شود.

بیماری قلبی

وقتی که محققان افرادی را برای ۸۸ ساعت بیدار نگاه داشتند، فشار خون آن‌ها بالا رفت که البته غافلگیرکننده هم نیست. اما حتی افرادی که اجازه داشتند ۴ ساعت در شب بخوابند هم ضربان قلب بالاتری را نسبت به افرادی داشتند که ۸ ساعت می‌خوابند.

عفونت

وقتی که یک زخم باز دارید همیشه بلافاصله زخم شما عفونی نمی‌شود. کمبود خواب زیاد و حتی یک شب بی‌خوابی می‌تواند سیستم دفاعی بدن شما را در مقابل ریز جانداران ضعیف کند.

تولید بیشتر ادرار

وقتی که آدم‌ها می‌خوابند، بدن سرعت تولید ادرار را پائین می‌آورد. برای همین افراد نیاز افراد به ادرار در شب کاهش می‌یابد. اما وقتی کسی کمبود خواب دارد، این کاهش عادی اتفاق نمی‌افتد که نتیجه آن تولید ادرار بیشتر در شب است.

شلختگی

اکثر افراد متوجه این موضوع می‌شوند که وقتی خواب‌آلود هستند، کارکرد آن‌ها پائین می‌آید. در یک تحقیق مشخص شد که یک شب بی‌خوابی باعث ایجاد ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش در تعداد خطاهای جراحان می‌شود.

همچنین ورزشکارانی که ورزش آن‌ها نیاز به دقت دارد وقتی که برای زمان‌های طولانی بیدار بمانند اشتباهات و خطاهای بیشتری دارند.

عوارض نخوابیدن در شب

مشکلات حافظه

اختلالات خواب در بین افراد مسن می‌تواند منجر به تغییراتی ساختاری در مغز شود که آن‌ها را با صدمه دیدن حافظه طولانی‌مدت مرتبط دانسته‌اند  البته مشکلات حافظه ناشی از خواب در بین جمعیت بزرگسال نیز دیده می‌شوند.

مرگ

بسیاری از مشکلات سلامتی به کمبود خواب و نداشتن خواب کافی ربط داده شده‌اند، اما بزرگترین مشکل کم‌خوابی این است: افرادی که هیچوقت خواب کافی یعنی بین ۷ تا ۸ ساعت خواب ندارند، خطر مرگ هم در یک بازه زمانی آن‌ها را بیشتر تهدید می‌کند.

عوارض نخوابیدن در شب

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب ۹ عضو بدنتان که زودتر پیر می‌شوند! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

این غذاها را بخورید شب خواب بد می‌بینید

اگر عادت دارید قبل از خواب از میان وعده‌های مختلف استفاده کنید، خوب است که نکات زیر را در …