علائمی که خبر از یک بیماری مرگبار می‌دهند

۲۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بعضی از زنان به قدری سرگرم رسیدگی به کارهای منزل، مراقبت از خانواده و انجام وظایف شغلی خود می‌شوند که به راحتی علائم بیماری‌ها را نادیده می‌گیرند یا مراجعه به پزشک را به تعویق می‌اندازند.
علائم مهم بیماری زنان

در این مطلب از مجله دلتا شما را با علائم مهم بیماری زنان که توجه به آن‌ها سلامتی‌ شما را تضمین می‌کند و مانع بروز عوارض جدی می‌شود، آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

در صورتی که علائم زیر را مشاهده کردید، برای ارزیابی‌های بیشتر به پزشک مراجعه کنید:

تغییر ظاهر سینه‌ها

اندازه و ظاهر سینه‌ها بین افراد مختلف، متفاوت است. معمولا سینه‌ها در طول ماه تغییر می‌کنند. در سینه‌های بعضی از زنان به‌طور طبیعی برآمدگی‌هایی وجود دارد. علائمی مانند توده، تغییر پوست سینه‌ یا بروز بثورات پوستی در آن‌ که به‌تازگی ایجاد شده‌اند و طی یک روز برطرف نمی‌شوند، نیاز به توجه و بررسی دارند.

خونریزی غیرعادی از واژن

خونریزی‌های غیرعادی از واژن یکی از علائم مهم بیماری زنان است. این مشکل به‌خصوص اگر با درد در حین نزدیکی همراه باشد، ممکن است از یک بیماری جدی مانند سرطان دهانه‌ رحم یا سرطان رحم ناشی شود.

تغییرات ناگهانی و ناخواسته‌ وزن

تغییرات چشمگیر و بدون دلیل وزن ممکن است نشانه‌ یک مشکل جدی باشد. به عنوان مثال، کاهش وزن می‌تواند علامت سرطان باشد، در حالی که افزایش وزن ممکن است از نارسایی قلبی یا مشکلات تیروئید ناشی شود.

تغییر شکل خال‌ها یا خونریزی آن‌ها

داشتن خال به‌خودی‌خود مشکل‌ساز نیست. علائم زیر نشان می‌دهد که ممکن است با یک خال غیرطبیعی و سرطانی روبرو باشید:

  • خال ظاهر نامتقارنی داشته باشد و شکل دو سمت آن با هم متفاوت باشد
  • لبه‌های خال نامنظم، ناهموار یا محو باشند
  • رنگ خال یکنواخت نباشد و از چند رنگ مختلف تشکیل شده باشد
  • قطر خال از اندازه‌ی پاک‌کن انتهای مداد بزرگتر باشد
  • اندازه، رنگ و شکل آن در حال تغییر باشد

نشانه های بیماری

تپش قلبی که بیش از ۱۵ دقیقه طول بکشد

اگر به تپش قلبی دچار شدید که بیش از ۱۵ دقیقه طول کشید، به‌خصوص اگر با تنگی نفس، ضعف، سرگیجه یا از دست دادن هوشیاری همراه بود، باید به پزشک مراجعه کنید. این علائم می‌تواند نشان‌دهنده‌ یک بیماری قلبی به نام «فیبریلاسیون دهلیزی» باشد.

سلامت زنان

درد قفسه‌ سینه

اگر هنگام بلند کردن اجسام دردی را در قفسه‌ سینه خود احساس کردید که قبلا آن را تجربه نکرده بودید، همچنین اگر هنگام بالا رفتن از پله یا انجام فعالیت بدنی شدید به درد قفسه‌ی سینه مبتلا می‌شوید، به پزشک مراجعه کنید. این موضوع به‌خصوص زمانی که درد پس از استراحت کردن برطرف می‌شود، بسیار مهم است.

تنگی نفس

با فرص اینکه نداشتن آمادگی جسمانی یا افزایش وزن باعث تنگی نفس شده است، این علامت مهم را نادیده نگیرید. اگر بعد از ورزش دچار تنگی نفس شدید و این مشکل به‌تدریج بدتر شد، ممکن است به یک بیماری قلبی مانند تنگی دریچه آئورت یا بیماری عروق کرونر مبتلا باشید.

تغییر ناگهانی بینایی

با افزایش سن، طبیعی است که بینایی شما به‌تدریج بدتر شود یا کاهش پیدا کند. اما هرگز تغییراتی را که فقط روی یک چشم تاثیر می‌گذارند و همچنین شروع ناگهانی دوبینی یا ناتوانی در دیدن مرکز چیزی که به آن نگاه می‌کنید را نادیده نگیرید.

تغییر اجابت مزاج

اجابت مزاج وضعیت سلامتی روده را نشان می‌دهد. بیماری‌هایی مانند سرطان کولون (بخشی از روده‌ی بزرگ) و سرطان مقعد می‌توانند علائم مشابهی داشته باشند. خونریزی از مقعد، وجود خون در مدفوع، تغییر مقدار، قوام یا ظاهر مدفوع و تغییر دفعات اجابت مزاج (یبوست یا اسهال) از علائم این دو بیماری محسوب می‌شوند.

علائم بیماری زنان

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب غذاهای خوشمزه‌ای که شما را پیر می‌کنند را بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

این گیاه سرفه و تنگی نفس شما را درمان می‌کند!

سرفه کردن اتفاقی طبیعی است؟ در این مطلب از مجله دلتا با خواص گل ختمی برای سرفه و تنگی نفس …