چگونه در ۷۲ ساعت حکم تخلیه بگیریم!

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حتی با بهترین مستاجران ممکن است با دشواری‌های تخلیه ملک مواجه شویم که در این‌صورت برخلاف میل باطنی مجبور به گرفتن حکم تخلیه خواهیم شد.
گرفتن حکم تخلیه در زمان کم

اگر قصد اخراج مستاجران را داشته باشید، باید بدانید چگونه آن را انجام دهید و در طول این فرآیند چه چیزهایی در انتظارتان است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع گرفتن حکم تخلیه در زمان کم می‌پردازیم.

شرایط دریافت حکم تخلیه

برای اینکه صاحبخانه بتواند حکم تخلیه مستأجر را بگیرد، باید یکسری شرایط را مورد بررسی قرار دهد. در غیر این‌صورت احتمالا به موفقیت دست نخواهد یافت.

  • اگر مدت زمان اجاره که در قرارداد مابین مستأجر و صاحبخانه به پایان رسیده باشد اما مستأجر به هر دلیلی ملک را تخلیه نکرده باشد، صاحبخانه می‌تواند برای حکم تخلیه اقدام کند.
  • درصورتی که  مستأجر بعد از گذشت سه ماه، نتوانسته باشد اجاره‌بهای قرارداد شده را پرداخت کند، مالک می‌تواند در صورت نیاز حکم تخلیه بگیرد.
  • اگر مستأجر ملک اجاره شده را صرف کارهای غیرقانونی کرده باشد، صاحبخانه می‌تواند نسبت به دریافت حکم تخلیه مراحل قانونی را پشت سر بگذارد.
  • همچنین اگر مستأجر ملک اجاره شده را در اختیار کسی دیگر (به‌عنوان اجاره) قرار داده باشد نیز این حق برای صاحبخانه محفوظ است که حکم تخلیه بگیرد.

گرفتن حکم تخلیه

مراحل دریافت گرفتن حکم تخلیه در زمان کم

اگر نیاز به دریافت حکم تخلیه در مدت زمان کوتاهی دارید، کافی است که صاحب ملک به شورای حل اختلاف مراجعه کند. در ادامه درخواست تخلیه ملک داشته باشد.

زمانی‌که حکم تخلیه صادر شود، مستأجر به مدت ۲۰ روز به جهت اعتراض فرصت دارد. بعد از طی این مدت زمان، حکم تخلیه صادر و در نتیجه صاحبخانه برای اجرایی شدن آن درخواست می‌دهد.

پر واضح است که طبق قانون در این شرایط نیز به مدت ۱۰ روز اجازه اعتراض به مستأجر داده خواهد شد و پس از آن حکم تخلیه توسط ارگان‌های مربوطه اجرا می‌شود.

دقت کنید اگر قرارداد رسمی مابین مالک و مستأجر در نظر گرفته شده باشد، به جهت دریافت حکم تخلیه باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه شود. مراحل انجام و دریافت این حکم تفاوتی با مورد قبلی نخواهد داشت.

به‌طور کلی حتما متوجه شده‌اید که مدت زمان صدور حکم تخلیه به شیوه بستن اجاره‌‌نامه‌ بستگی دارد.

پس از تأیید شدن اینکه مستأجر به دلایل ارائه شده توسط مالک باید تخلیه کند، صدور حکم فقط ۷۲ ساعت به طول خواهد انجامید. اما همان‌طور که مشخص است تا اجرایی شدن آن و انجام مراحل قانونی حداقل ۱ ماه زمان خواهد برد.

موانع اجرای گرفتن حکم تخلیه در زمان کم

اگر مستأجر بتواند ثابت کند که قرارداد اجاره را به هر نحو تمدید کرده است، اجرای حکم تخلیه تا زمان اثبات یا رد ادعای مستأجر به تعویق خواهد افتاد.

ضمنا اگر مستأجر مدعی شود که سندهای ارائه شده صاحبخانه جعلی است، صدور حکم تخلیه انجام نخواهد شد.

در کنار این موارد اگر مستأجر دادرسی فوری انجام دهد تا زمان بررسی ادعایش حکم تخلیه صادر نخواهد شد یا در صورت صادر شدن به حالت تعلیق در خواهد آمد.

 حکم تخلیه در زمان کم

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی فروش مال دیگران چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چگونه باید ازدواج موقت خود را ثابت کنیم؟

زمانی‌که زن و مردی که با یک‌دیگر رابطه زوجیت داشته‌اند، به هر دلیلی یکی از آن‌‌ها این رابط…