نشانه‌ها و علائم کمبود کلسیم در بدن

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کلسیم یک ماده معدنی مهم و مورد نیاز بدن برای تشکیل و استحکام استخوان و دندان‌ها است و وجود آن برای عملکرد صحیح قلب و سایر عضلات بدن ضروری است.
علائم شایع کمبود کلسیم

احتمال کمبود کلسیم با افزایش سن بیشتر می‌شود. عوامل دیگری نیز وجود دارند که فرد را در معرض خطر قرار می‌دهند. در این مطلب از مجله دلتا به بیان علائم شایع کمبود کلسیم می‌پردازیم.

مشکلات عضلانی

افراد مبتلا به کمبود کلسیم ممکن است دچار درد عضلانی، گرفتگی و اسپاسم شوند. این افراد همچنین ممکن است در هنگام راه رفتن یا حرکت دچار درد در ناحیه ران و بازو شوند. بی‌حسی و سوزن سوزن شدن دستها، بازوها، پاها و اطراف دهان نیز ممکن است در این افراد مشاهده شود.

خستگی شدید

سطح پایین کلسیم می‌تواند منجر به خستگی مفرط شده و باعث شود فرد همیشه احساس تنبلی داشته باشد. همچنین ممکن است به بی‌خوابی منجر شود. به علاوه خستگی ناشی از کمبود کلسیم می‌تواند با احساس سبکی سر، سرگیجه و مه مغزی همراه باشد و می‌تواند منجر به عدم تمرکز، فراموشی و گیجی شود.

علائم کمبود کلسیم

پوکی استخوان

استخوان‌ها کلسیم را به خوبی ذخیره می‌کنند اما وقتی سطح کلسیم در بدن کم باشد، بدن کلسیم مورد نیاز خود را از استخوان‌ها برمی‌دارد و در نتیجه آن‌ها را شکننده و مستعد آسیب می‌کند. برای پیشگیری از پوکی استخوان مطلب ۵ خوراکی شگفت‌انگیز برای جلوگیری از پوکی استخوان را بخوانید.

سندرم پیش از قاعدگی

سطح پایین کلسیم در زنان با سندرم پیش از قاعدگی شدید مرتبط است. در مطالعات انجام شده مشخص شد مصرف روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم به مدت دو ماه، خلق و خوی شرکت کنندگان را بهبود بخشیده و احتباس مایعات کاهش یافته است. همچنین سطح پایین ویتامین D و کلسیم در نیمه دوم چرخه قاعدگی، ممکن است به تشدید علائم سندرم پیش از قاعدگی کمک کند.

مشکلات دندانی

زمانی‌که سطح کلسیم بدن پایین باشد، بدن کمبود این ماده مغذی را از طریق دندان‌ها جبران می‌کند که ممکن است به مشکلات دندانی مانند پوسیدگی و شکنندگی دندان، تحریک شدن لثه‌ها و تضعیف ریشه‌های دندان منجر شود.

افسردگی

نتایج مطالعات نشان داده که از علائم شایع کمبود کلسیم ممکن است با اختلالات خلقی از جمله افسردگی مرتبط باشد. اگرچه تحقیقات بیشتری برای تایید این نتایج مورد نیاز است.

مشکلات ناخن و پوست

کمبود کلسیم در طولانی مدت می‌تواند به خشکی پوست، شکنندگی ناخن‌ها، زبری موها، اگزما، التهاب پوست، خارش پوست و پسوریازیس منجر شود.

کمبود کلسیم

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب چای سفید و تاثیر آن بر کاهش وزن را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

پروتئین آب پنیر با خواصی معجزه‌آسا در سلامتی

در سال‌های اخیر آب‌پنیر و پروتئین‌های موجود در آن توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. در ای…