توهین به زنان و کودکان در معابر عمومی پیگرد قانونی دارد

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
توهین به زنان و کودکان در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است.
مجازات توهین به زنان و کودکان

همیشه رفتار‌های ناهنجار اجتماعی یکی از مشکلاتی است که در بسیاری از موارد، منجر به از بین رفتن امنیت و آسایش مردم جامعه می‌شود. به همین منظور، برای پیشگیری و جلوگیری از تکرار این رفتارها در قوانین برای برخی از آن‌ها مجازات تعیین شده است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مجازات توهین به زنان و کودکان می‌پردازیم.

منظور از توهین به زنان و کودکان، تعرض و دست‌درازی و ایجاد مزاحمت جسمانی یا استفاده از الفاظی است که بر خلاف عفت عمومی و حیثیت افراد است.

این توهین زمانی موضوعیت دارد که شخص در محل‌های رفت و آمد و معابر مانند کوچه، بازار، خیابان، بیابان و کلیه اماکنی که اشخاص به‌صورت عمومی در آنجا باشند مرتکب توهین به زنان و کودکانی شود که سن آن‌ها به بلوغ شرعی نرسیده باشد.

بنابراین توهین در منزل شخصی یا اماکن شخصی مشمول عنوان توهین به زنان و کودکان نمی‌شود و تحت عنوان توهین عادی قرار می‌گیرد. حتی اگر در آن محل اشخاص دیگری حضور داشته باشند. مگر این‌که آن محل به دلایلی مانند برگزاری مراسم عزاداری یا یک جشن عمومی برای ورود عموم آزاد باشد.

دلیل پیش بینی جرم توهین به زنان و کودکـان و قرار دادن آن در زمره جرایم توهین با مجازات شدید، آسیب‌پذیر بودن قربانیان این جرم و مختل شدن نظم و عفت عمومی به دلیل وقوع این نوع جرایم است. شاید به همین دلیل است که جرم توهین به زنان و کودکان در اماکن عمومی، بر خلاف جرم توهین ساده از جرایم قابل گذشت نیست.

 توهین به زنان و کودکان

شرایط تحقق جرم توهین

توهین در مکان عمومی صورت گرفته باشد.

توهین مغایر با شئون و حیثیت قربانی باشد.

مجازات توهین به زنان و کودکان

به موجب ماده ۶۱۹ قانون تعزیرات مصوب ۱۳۷۵: هر کس در اماکن عمومی یا معابر، متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان شود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین نماید به حبس از دو تا شش ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مجازات توهین به زنان

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی فروش مال دیگران چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تفاوت مجازات رابطه نامشروع، برای افراد متاهل و مجرد

قانون‌گذار با تکیه بر قواعد شرع و همچنین با توجه به اوضاع و احوال جامعه جرائمی مانند زنا و…