جزیره لاوان، جاذبه‌ای در قلب خلیج فارس

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جزیره لاوان که به مروارید پنهان خلیج فارس نیز شهرت دارد؛ یکی از جزایر کمتر شناخته شده استان هرمزگان است که طبیعتی بکر و مسحورکننده دارد.
جزیره لاوان در هرمزگان

هرمزگان ۱۴ جزیره‌ کوچک و بزرگ دارد. جزیره لاوان، سومین جزیره‌ بزرگ استان، از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری هرمزگان است. امروزه لاوان نه‌تنها مقصد گردشگران بی‌شماری است که برای لذت بردن از طبیعت بکر این جزیره مشتاق هستند، بلکه تبدیل به قطب اقتصاد نفتی ایران هم شده است. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با جزیره لاوان در هرمزگان آشنا شوید.

جزیره لاوان در هرمزگان

لاوان جزیره‌ای به مساحت ۸۱ کیلومتر مربع، با جمعیت تقریبی ۲۰۰۰ نفر است. این جزیره سومین جزیره‌ بزرگ استان هرمزگان، پس از قشم و کیش محسوب می‌شود. لاوان بین بندر مقام، جزیره‌ شیدور (مارو) و ساحل نخیلوه در آب‌های خلیج فارس قرار دارد.

جزایز هرمزگان

آب و هوا و حیات وحش لاوان

طبیعت بکر و دست نخورده در مجاورت دریا، منظره‌ای شگرف را رقم زده است. هوای لاوان گرم و مرطوب و خاک آن حاصلخیز است؛ گرچه به‌دلیل پایین بودن میانگین بارش سالانه (۵۰ میلی لیتر) امکان کشاورزی در آن وجود ندارد.

گونه‌های حیات وحش در لاوان تنوع بالایی ندارند؛ اما یکی از زیباترین جاذبه‌های حیات وحش جزیره، تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی و سبز از اواسط اسفند تا اوایل مرداد در سواحل زیبای لاوان است. در طبیعت لاوان، گوسفندان وحشی دیده می‌شوند و جبیر (نوعی آهو) از دیگر گونه‌های حیات وحش در این منطقه است.

جزیره لاوان کجاست

چطور به لاوان برویم؟

بهترین راه رسیدن به لاوان از طریق بندر مقام است. برای رسیدن به بندر مقام از مسیر شیراز به مقصد شهر پارسیان از فیروزآباد، بندر سیراف و بندر عسلویه گذر کنید و پس از رسیدن به شهر پارسیان، با عبور از مسافتی یک ساعته در جاده‌ای ساحلی و زیبا میان کوه و دریا به بندر مقام در ۲۰ کیلومتری لاوان خواهید رسید.

در لاوان چه غذایی بخوریم؟

پس از رسیدن به جزیره، بهترین انتخاب غذا ماهی کبابی است. ماهی تازه در همه جای جزیره به‌وفور یافت می‌شود. می‌توانید به‌راحتی از ماهیگیران سراغ ماهی تازه بگیرید و در یکی از سواحل زیبای لاوان، از آشپزی در طبیعت لذت ببرید.

دیدنی های هرمزگان

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند غار ۳ مرد برهنه، عجیب‌ترین جاذبه ایران.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

تجربه یک روز جذاب در تهران

فرقی ندارد روز یا شب را برای پیاده‌روی در هوای تمیز اطراف دریاچه انتخاب کرده‌اید، به زودی …