ترمز قیمت آپارتمان کشیده شد (+اینفوگرافیک)

۰
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گفته می‎شود، آن دسته از خریدارانی که تا قبل از دی ماه سال گذشته خانه خریده‎اند تا صد در صد سود کرده‎اند .
ترمز قیمت آپارتمان

ترمز قیمت آپارتمان کشیده شد.

قیمت آپارتمان در کدام مناطق تهران افزایش یا کاهش داشته است؟ خرید خانه در کجای تهران سود بیشتری برای خریداران داشته است؟ گفته می‎شود، آن دسته از خریدارانی که تا قبل از دی ماه سال گذشته خانه خریده‎اند تا صد در صد سود کرده‎اند زیرا، ریزش ارزش پول ملی و رشد نرخ ارز سبب شده  در زمانی کوتاه ، قیمت مسکن افزایشی قابل توجه داشته باشد.

آغاز رکود بازار مسکن

به گزارش مجله دلتا، بسیاری از کارشناسان مسکن براین باورند که افزایش شدید قیمت‌ها یکی از علل بازگشت رکود به بازار مسکن است. هرچند قیمت آپارتمان در یک سال گذشته صد در صد افزایش یافته، اما هنوز وام خرید مسکن هیچ تغییری نکرده است.

کاهش شدید توان خرید و تغییر نکردن ابزارهای کمکی برای خرید آپارتمان سبب شده است تا بازار مسکن بحرانی دوباره داشته باشد.
هرچند برخی صنعت ساخت و ساز در ایران را در آستانه رکود می‎دانند اما برآوردها نشان می‎دهد به این سبب که هنوز روند ساخت مسکن در کشور صنعتی نشده؛ تولید سنتی آن سبب می‌شود قیمت‌ها در این بازار بالاتر از انتظار باشد.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، متوسط قیمت آپارتمان در شهر تهران به حدود ۹ میلیون و ۷۹۷ هزار تومان دردی ماه امسال  رسیده که در مقایسه با دی ماه سال گذشته، افزایشی ۹۰ درصدی را نشان می‎دهد. یعنی گران‌ترین منطقه تهران _ منطقه یک_ تفاوتی نزدیک به ۱۸ میلیون تومان نسبت به  ارزان‌ترین منطقه تهران _ منطقه ۱۸ _ دارد.

 رشد قیمت‌ها تا پایان دی ماه ۹۷، کمی کند شده و احتمال کاهش قیمت واحدهای مسکونی لوکس بالااست. این پیش بینی را فعالان بازار مسکن اعلام کرده‌اند. به گفته نایب رییس اتحادیه املاک تهران، احتمال کاهش ۲۵ درصدی قیمت واحدهای مسکونی لوکس در پایتخت وجود دارد.

اینفوگرافیک زیر نشان‌ می‎دهد تا پایان  دی ماه سال ۱۳۹۷ ، چگونه ترمز قیمت آپارتمان کشیده شده است.

مقایسه قیمت خانه در مناطق مختلف تهران در یک سال گذشته

برای خوانش مطالب روزآمد مسکن، از صفحه‎های خبر و گزارش و اخبارمسکن  مجله دلتا دیدن کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کیسه کانگورو و بچه‌ای که نمی‌خواد قبول کنه بزرگ شده!