هشدار؛ کلاهبرداری به بهانه شب یلدا

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رئیس پلیس فتا تهران نسبت به کلاهبرداری مجرمان سایبری در آستانه فرا رسیدن شب یلدا هشدار داد.
کلاهبرداری به بهانه شب یلدا

از جمله مهم‌ترین جرایم مالی و جرایم علیه اموال، جرم کلاهبرداری است. مالباختگان زیادی با روش‌های مختلف توسط کلاهبرداران فریب خورده‌اند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع کلاهبرداری به بهانه شب یلدا می‌پردازیم.

هشدار رئیس پلیس فتا

همزمان با فرارسیدن شب یلدا رئیس پلیس فتا تهران طبق اطلاعیه‌ای اعلام کرده است؛ پیام‌هایی که حاوی لینک‌های ناشناس با عناوین مختلف تسلیت و تبریک به مناسبت‌های خاص از جمله شب یلدا و غیره برای کاربران ارسال شده است را باز نکنند؛ چرا که برخی از این پیام‌ها شامل تصاویر متحرک است. اما ممکن است سودجویان با ایجاد لینک‌های آلوده به بدافزار، تلفن همراه را آلوده و به تمامی اطلاعات خصوصی شهروندان دسترسی پیدا کنند.

به گفته رئیس پلیس فتا کاربران از بازکردن هر نوع لینک ناشناس خودداری کنند.

کلاهبرداری در شب یلدا

وی به فرصت طلبی مجرمان درخصوص کلاهبرداری از شهروندان در پوشش تخفیف‌های شب یلدا از جمله بسته اینترنت و قرعه‌کشی اشاره کرد و گفت: افراد سودجو برخی از کالا‌ها یا خدمات مرتبط با شب یلدا را با قیمتی بسیار پایین آگهی کرده و تحت عناوین مختلف از جمله حراج ویژه یلدا از شهروندان کلاهبرداری می‌کنند.

وی افزود: لازم است کاربران حتما از سایت‌های معتبر و مجاز خریداری کنند. در صورت سفارش کالا تسویه حساب را در محل و پس از رویت و اطمینان از اصالت کالای سفارش داده شده انجام دهند.

رئیس پلیس فتا تهران تصریح کرد: در مواردی دیده شده که کلاهبرداران و افراد سودجو به بهانه برنده شدن در قرعه‌کشی، فروش بسته اینترنت ویژه، تخفیف و غیره از اطلاعات کارت بانکی و اطلاعات هویتی کاربران سوءاستفاده می‌کنند. لازم است شهروندان هوشیاری داشته باشند و به هیچ عنوان فریب تبلیغات و وعده‌های دروغین فضای مجازی را نخورند.

هر نوع تخفیفی باید از سوی اپراتور‌های تلفن همراه یا شرکت‌های خدمات دهنده اینترنت ارائه شود. همچنین باید در سایت آن‌ها یا رسانه‌های رسمی اطلاع رسانی شده باشد.

مجازات جرم کلاهبرداری 

طبق ماده یک قانون مجازات اسلامی مجازات جرم کلاهبرداری حبس از ۱ تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است. همچنین کلاهبردار باید اصل مال را به صاحبش برگرداند.

 شیوه های کلاهبرداری

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی چگونه پول واریزی اشتباه به حساب دیگران را پس بگیریم؟  مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا مرد می‌تواند زن را از منزل بیرون کند؟

زمانی‌که شوهر، اقدام به بیرون کردن زن از خانه نماید، مانند آن است که به تکالیف خود در راست…