۹ راهکار ساده برای افزایش طول عمر مبل

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
امروزه به دلیل قیمت بالای مبلمان، اصولا ما به سرعت آن‌ها را تعویض نمی‌کنیم و به همین دلیل در هنگام خرید افزایش طول عمر مبل را مد نظر قرار می‌دهیم.
راهکارهای افزایش طول عمر مبل

در هنگام خرید مبلمان ما به کیفیت چوب و پارچه توجه می‌کنیم اما بعد از خرید نیز باید مراقبت و نظافت‌های لازم را داشته باشیم تا کارایی مبلمان افزایش یابد. در این مطلب از مجله دلتا راهکارهایی برای افزایش طول عمر مبل را در اختیار شما می‌گذاریم.

عملکرد مبل

هر چقدر هم که مبل از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد، اگر به شکل درست استفاده نشود دچار آسیب و خرابی خواهد شد. به‌عنوان مثال مبلمانی که برای مهمان در نظر گرفته می‌شود به این دلیل که ما از آن کمتر استفاده می‌کنیم عمر بیشتری نسبت به مبل نشیمن که مدام در دسترس است، خواهد داشت.

راهکارهای افزایش طول عمر مبل

استفاده مکرر

البته که مبل‌ها برای نشستن هستند اما مبل‌هایی که روبروی تلویزیون قرار دارند به دلیل استفاده زیاد از آن‌ها دچار فرسایش بیشتری خواهند شد و بهتر است هرازگاهی چیدمان مبل‌ها را تغییر دهیم.

تابش نور

ترجیحا مبلمان را نزدیک پنجره و در معرض نور خورشید قرار ندهید. اما اگر پنجره‌های خانه بزرگ و مشرف به مبلمان هستند بهتر است از یک رومبلی ضخیم برای پوشاندن آن‌ها استفاده کنید.

گرد و غبار

یکی از بزرگ‌ترین دشمن مبلمان گرد و غبار هستند که باعث از بین رفتن درخشندگی رنگ پارچه مبل می‌شود. اما اگر به‌صورت مداوم مبل‌ها را جارو بکشید این مشکل برطرف خواهد شد.

راهکارهای افزایش طول عمر مبل

دوری از حرارت

شومینه، شوفاژ و بخاری نیز مانند نور خورشید به دلیل حرارتی که از آن‌ها ساطع می‌شود دشمن مبلمان منزل به خصوص مبل‌های جنس چرمی است. این حرارت باعث آسیب به بافت پارچه و باز شدن چوب مبل می‌شود.در هنگام چیدن مبلمان فاصله حداقلی به اندازه یک متر را با وسایل حرارتی رعایت کنید.

نظافت مبل های چرم

مبل‌های چرم را ماهی دو بار با دستمال نم‌دار تمیز کنید. نم دستمال به حدی باشد که مبل را خیس نکند و تنها لک‌ها و گرد و غبار روی آن را پاک کند.

نظافت مبل های چرم

شستشوی صحیح

شستشوی فصلی یکی از راهکارهای افزایش طول عمر مبل است. برای این کار دو روش وجود دارد.

  • استفاده از شامپو فرش که یک پیمانه از آن را با آب ولرم ترکیب کرده و با استفاده از اسفنج یا پارچه‌ای نرم مبل را تمیز می‌کنیم
  • استفاده از بخارشور که اعتدال را در استفاده از آن باید رعایت کنیم زیرا به‌کاربردن زیاد آن باعث رخنه رطوبت در پارچه و چوب مبل شده و آن را پوسیده می‌کند.

ضربه به مبل

در هنگام تغییرات دکوراسیون و جابه‌جا کردن مبل‌ها مراقب باشید تا چوب آن آسیب نبیند زیرا در این صورت قسمتی از چوب آن از بین می‌رود.

اجتناب از رطوبت

مکانی که قرار است برای آن مبل تهیه کنید را در نظر بگیرید. اگر رطوبت در جایی که زندگی می‌کنید زیاد است، احتمالا قارچ یا موریانه به مبلمان شما نفوذ خواهد کرد پس بهتر است چوب مبل از درخت گردو یا راش باشد تا دچار آسیب نشود.

اجتناب از رطوبت

پیشنهاد مطالعه: مطلب ترفندهای بی‌نظیر در چیدمان آشپزخانه که نمی‌دانید را بخوانید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

۳ ترفند ساده و کم‌هزینه برای ایجاد عایق صدا در خانه

برای زندگی‌های پرسروصدا و پرمشغله امروزی، داشتن عایق صدا در خانه که به استراحت و آرامش بیش…