همه چیز درباره طلاق به دلیل اعتیاد

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
واژه اعتیاد کلمه عامی است که باید راجع به آن بیشتر توضیح داده شود، هر اعتیادی لزوما دلیلی برای طلاق نیست و این موارد شرط و شروطی دارد که به توضیح آن می‌پردازیم.
طلاق گرفتن به دلیل اعتیاد

قانون‌گذار این حق را به زن می‌دهد که در صورت ازدواج با فردی که اعتیاد دارد طرح شکایت کند و پس از طی شدن و روند قانونی و اثبات اعتیاد شوهر از آن شخص طلاق بگیرد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع طلاق گرفتن به دلیل اعتیاد می‌پردازیم.

شرایط طلاق به دلیل اعتیاد مرد

یکی از مواردی را که قانون از مصادیق عسر و حرج می‌داند اعتیاد شوهر به مواد مخدر، قرص‌های روان‌گردان و مشروبات الکی است. با توجه به اینکه اداره زندگی مشترک، از وظایف عمده شوهر است، اعتیاد شوهر می‌تواند در انجام هر کدام از این وظایف و تعهدات، تاثیرگذار باشد. در نتیجه عسر و حرج را برای طرف مقابل ایجاد می‌کند. لذا قانون حق درخواست طلاق به دلیل اعتیاد مرد را برای زن، فرض کرده است.

مطابق قانون ایران در امور خانواده، زوج می‌تواند به هر دلیلی که بخواهد زن خود را با ارائه دادخواست به دادگاه طلاق دهد. ولی اگر درخواست طلاق از جانب زوجه باشد و به هر علتی درخواست امکان‌پذیر نباشد، زن نمی‌تواند طلاق بگیرد. مگر در مواردی‌که حق طلاق را از جانب زوج داشته باشد یا اینکه با ثابت کردن هر یک از موارد عسر و حرج، بتواند دادگاه را برای طلاق از شوهر خود مجاب نماید.

مستند قانونی طلاق به دلیل اعتیاد مرد مطابق بند ۲ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی « اعتیاد شوهر به یکی از انواع مواد مخدر یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به ‌اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی ‌که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. ‌در صورتی‌که زوج به تعهد خود عمل ننماید یا پس از ترک، مجددا به مصرف‌ موارد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد».

اعتیاد شوهر

شرایط پذیرش طلاق به دلیل اعتیاد مرد

  •  اعتیاد زوج به اساس و بنیان زندگی مشترک خلل وارد آورد.
  • در صورتی‌که زوج پس از ترک مواد مخدر یا مشروبات الکلی و غیره به تعهد خود عمل ننموده و مجددا به مصرف مواد روی آورد.
  • امکان الزام زوج به ترک مواد مخدر و غیره در مدتی که به تشخیص پزشک برای اعتیاد لازم بوده است، وجود نداشته باشد.

اثبات اعتیاد برای طلاق در دادگاه

  • یکی از روش‌هایی که زوجه با استفاده از آن می‌تواند اعتیاد زوج را در دادگاه ثبت کند، شهادت شهود است. یعنی افرادی که کاملا فرد را می‌شناسند و از وضعیت وی آگاهی دارند در دادگاه به این موضوع شهادت دهند.
  • دادگاه رسیدگی‌کننده به طلاق، زوج را به پزشکی قانونی جهت آزمایش معرفی می‌کند؛ اما متأسفانه با ترفند‌هایی معتادین به مواد مخدر می‌توانند از مثبت بودن تست اعتیاد رهایی پیدا کنند که البته این را همه قضات می‌دانند.
  • دستور تحقیق از طریق مددکاری یا کلانتری در مورد وضعیت اعتیاد زوج از طرف دادگاه.

درخواست طلاق به دلیل اعتیاد

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب شرایط طلاق از طرف مرد حتی بدون رضایت زن  را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اگر به این نکات حقوقی توجه کنید، ازدواجی موفق دارید

شرایط عقد ازدواج هم بسیار مهم هستند، به این معنا که در صورت وجود این شرایط عقد ازدواج درست…