آیا نداشتن مدارک، منجر به توقیف خودرو می‌شود؟

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قوانین راهنمایی و رانندگی نکات متعددی دارد که هر راننده‌ای باید درباره آن‌ها آگاهی داشته باشد اما بسیاری از افراد از قوانین راهنمایی و رانندگی بی‌اطلاع هستند.
انتقال خودرو به پارکینگ

گاهی در شرایطی خاص، مامورین راهنمایی و رانندگی اقدام به توقیف یک خودرو نموده و آن خودرو را به پارکینگ انتقال می‌دهند. توقیف خودرو توسط مامورین راهنمایی رانندگی از شرایط و ضوابط خاصی تبعیت کرده که در قوانین و آیین‌نامه‌های مصوب مشخص گردیده و بنابراین مامورین نمی‌توانند در خارج از این موارد، اقدام به توقیف خودرو نمایند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع انتقال خودرو به پارکینگ می‌پردازیم.

توقیف خودرو

موارد توقیف خودرو به‌طور کلی به موجب ماده ۶ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مشخص گردیده است که طبق آن: «ماموران راهنمایی و رانندگی به جز در موارد قانونی و موارد تصادفات منجر به جرح و قتل مجاز به توقیف وسیله نقلیه موتوری نیستند.»

علاوه‌بر این ماده قانونی، برخی از قوانین و آیین‌نامه‌های موجود نیز به بیان موارد توقیف خودرو پرداخته‌اند.

به نحوی که باید گفت در خارج از چهارچوب این موارد، توقیف خودرو برای هیچ مقامی امکان‌پذیر نیست.

مدارک خودرو

آیا نداشتن مدارک منجر به انتقال خودرو به پارکینگ می‌شود؟

برخلاف باور عمومی به همراه نداشتن مدارک خودرو دلیلی بر انتقال آن به پارکینگ نیست.

اگرچه رانندگان مکلف هستند گواهینامه، کارت خودرو، بیمه و معاینه فنی را به همراه داشته باشند اما به همراه نداشتن این مدارک، دلیلی برای انتقال خودرو به پارکینگ نیست.

مطابق ماده ۹ قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی، چنانچه یکی از مدارک فوق یا شناسنامه یا حتی یک کارت شناسایی معتبر، به همراه راننده باشد ماموران مکلف هستند بدون توقف خودرو، مدرک مزبور را اخذ و رسید ارائه دهند.

البته راننده هم می‌تواند پس از مدتی سایر مدارک را به اداره راهنمایی و رانندگی ارائه دهد و مدرک خود را مسترد کند.

حتی ماموران مکلف هستند اگر راننده ساکن شهر دیگری باشد، ظرف ۴۸ ساعت مدرک اخذ شده را به راهنمایی و رانندگی محل اقامت راننده ارسال کنند.

توقیف خودرو

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی هر آنچه لازم است در مورد بیمه بیکاری بدانید مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا اجازه شوهر برای عمل لاغری لازم است؟

در حال حاضر در خصوص ضرورت اجازه شوهر برای عمل جراحی زن قانونی وجود ندارد و صرفا بحث اجازه …