عواقب پیامک بدحجابی را جدی بگیرید

۱۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پیامک‌های بدحجابی بحث‌ها و حاشیه‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است. بسیاری از کسانی که برای پیگیری اتهام‌ خود به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کرده‌اند، می‌گویند مرتکب چنین جرمی نشده‌اند.
پیامد های پیامک بد حجابی

امروزه برای بانوان که سوار بر خودرو شخصی هستند، پیامک بدحجابی از طریق تلفن همراه ارسال می‌شود. این پیامک بدین معناست، بانویی که در خودرو به هر علتی پوشش اسلامی خود را حفظ نکرده باشد، از سوی پلیس برای مالک خودرو پیامک بدحجابی ارسال می‌شود. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع پیامد های پیامک بد حجابی می‌پردازیم.

اثر قانونی پیامک بدحجابی

پیامک پلیس امنیت اخلاق واجد آثار قانونی است. پلیس، پیامک مرحله اول را صرفا جهت هشدار به مالک ارسال ‌می‌کند و اساسا نیاز به پیگیری مالک یا راننده نیست.

در مرحله دوم نیز به اخطار و توجیه و اخذ تعهد اکتفا می‌کند. اما در مرحله سوم و در صورت تکرار، پلیس مراتب توقیف خودرو را در سامانه ثبت و اخطاریه لازم را برای مالک خودرو ارسال می‌کند.

در مرحله چهارم متخلف علاوه بر توقیف خودرو با تشکیل پرونده به مرجع قضایی نیز معرفی خواهد شد.

مسئولیت مالکین خودرو

توجه به این نکته ضروری است که هرچند مالک خودرو آقا باشد و بدحجابی توسط همسر او اتفاق افتاده باشد یا اینکه فرد مالک خانومی محجبه باشد اما سرنشینان بدحجاب باشند، مسئولیت متوجه شخص مالک نیز خواهد بود.

به عبارت دیگر مالکان قانونی همواره باید به این موضوع واقف باشند که مسئولیت قانونی استفاده‌کننده خودرو به ایشان نیز برمی‌گردد.

اقدامات قبل از مراجعه به پلیس امنیت اخلاقی

اگر برای بانویی که مالک خودرو نیز هست و در خودرو شخصی خود به هر علتی حجاب اسلامی را رعایت نکرده است، پیامک بدحجابی آمده باشد، قبل از مراجعه به پلیس امنیت اخلاقی اقداماتی را به شرح ذیل انجام دهد:

  • قبلا تمامی جریمه‌های خودرو را تسویه و پرداخت کند.
  • حتما قبل از ساعت ۶:۳۰ دقیقه مراجعه کند.
  • تمام مدارک شناسایی و مدارک ماشین را با کپی همراه ببرد.

پیامک بد حجابی

جریمه کشف حجاب در خودرو

در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است که ” زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر انظار عمومی ظاهر می‌شوند، به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا جریمه نقدی از پنجاه تا پانصد هزار ریال محکوم خواهند شد”. این مجازات تعیین شده، مجازات بدحجابی یا بی‌حجابی زنان است.

علاوه بر مجازات مذکور، از سوی سازمان راهنمایی و رانندگی ۱۰۰هزار تومان جریمه و ۱۰نمره منفی لحاظ خواهد شد. در نهایت بنا به شرایطی خودرو توقیف می‌شود.

آیا به سبب پیامک بدحجابی، خودرو توقیف می‌شود؟

اگر دفعه اول باشد و پیش از اتمام مهلت یک ماهه مراجعه کنید خودرو توقیف نمی‌شود ولی در صورت تکرار بین ۱ تا ۳ هفته متأسفانه خودرو توقیف می‌شود.

آیا تعهدی که برای بدحجابی اخذ می‌شود، سوءسابقه و سوءپیشینه محسوب می‌شود؟

قانون‌گذار در ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ مشخص کرده است که در جرایم عمدی آن هم باتوجه به ویژگی‌های خاص،آن را شامل مجازات محرومیت از حقوق اجتماعی می‌کند. در نتیجه صرف تعهد به نداشتن بدحجابی برای متعهد سوءسابقه نیست.

shocked young blonde woman hold her palm phone keeps hand her head watching into display with amazed facial عواقب پیامک بدحجابی را جدی بگیرید

 

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مجازات جعل امضا و استفاده از سند جعل شده چیست؟ مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…