سویه وحشی کرونا در راه است

۱۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جهش جدیدی از کرونا شناسایی شده است؛ این خبر را وزیر بهداشت آفریقای جنوبی اعلام کرد و نسبت به خطرناک بودن این سویه در مقایسه با سویه‌های جدید هشدار داد.
سویه جدید کرونا

منشا سویه جدید مشخص نیست، اما اعلام می‌شود تاکنون در آفریقای جنوبی حداقل ۷۷ مورد تایید شده و ۹۹۰ مورد مشکوک، ۴ مورد در بوتسوانا و ۲ مورد در هنگ‌کنگ و یک مورد در بلژیک و یک مورد در سرزمین‌های اشغالی مشاهده شده است. با مجله دلتا همراه باشید تا با سویه جدید کرونا بیشتر آشنا شوید.

سویه جدید کرونا

محققان اعلام کرده‌اند، تعداد بالای جهش رخ داده و غیرمعمول در این سویه، ۲ برابر مقدار جهش‌ واریانت دلتاست که بخشی از آن پیش از این در جهش‌های قبلی هم دیده شده‌ است. همین موضوع بر خطرناک بودن این سویه، تاکید می‌کند. هنوز مطالعات آزمایشگاهی و بالینی برای ارزیابی این جهش جدید، تکمیل نشده است. براساس داده‌های اولیه، این احتمال مطرح می‌شود که سرعت پیشی گرفتن این واریانت از واریانت بتا و حتی دلتا بیشتر است.

امیدواری به تک‌گیری سویه جدید ویروس

حمید سوری، اپیدمیولوژیست، درباره احتمال ورود سویه جدید کرونا از آفریقای جنوبی توضیحاتی می‌دهد. به‌گفته او، اطلاعات درباره این ویروس فعلا در حد گزارش‌های اولیه است اما خطر بالقوه انتقال و انتشار این ویروس و سویه‌های دیگر در ایران زیاد است. تاکنون گزارشی از موارد مثبت این واریانت در ایران داده نشده است.

اثربخشی واکسن‌ها

دانشمندان در حال بررسی این واریانت جدید هستند. پس از آن می‌توان عنوان کرد که گونه جدید ویروس تا چه میزان از سد واکسن‌ها عبور می‌کند. البته براساس تحلیل‌های علمی که در این‌باره وجود دارد می‌توانیم این خوش‌بینی را داشته باشیم که واکسن‌ها هم بتوانند در مقابل این سویه اثرگذار باشند. یکی از امیدواری‌های موجود هم این است که این جهش ویروسی مانند برخی واریانت‌های دیگر به‌صورت تک‌گیر باشد.

سویه جدید کرونا

سرعت ابتلای سویه جدید بسیار بالاست

افرادی که در تزریق واکسن همچنان دچار تردید هستند باید بدانند که سویه‌ جدیدی از ویروس کرونا با سرعت فراگیری بسیار بالاتر از سویه‌های قبلی از آفریقای جنوبی در حال انتشار به سایر کشورها است. سرعت انتشار این سویه جدید به‌مراتب از سویه‌های قبلی که باعث ایجاد موج‌های اول تا پنجم کرونا در ایران شد بالاتر است.

برای رسیدن به ایمنی ناشی از واکسن به بیش از یک‌ماه زمان نیاز است. اگر به‌دلیل شرایط آرام فعلی واکسن‌زدن را تا زمان شروع موج جدید به تعویق بیندازیم، بدن ما زمان کافی برای رسیدن به سطح ایمنی ناشی از واکسن را نخواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب بیماری‌های روانی که اسمش را هم نشنیده‌اید را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

رد‌پای آدم‌فضایی‌‌ها در صحرای مرموز نازکا!

یکی از عجیب‌ترین خطوط و طراحی‌های شناخته شده، خطوط بومیان اهل پرو است، که روی صحرای بی‌آب …