چه مجازاتی در انتظار کلاهبرداران است؟

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کلاهبردار و کلاهبرداری از جمله واژه‌هایی هستند که همه ما روزانه چندین مرتبه آن را شنیده‌ایم و شاید نمونه‌های بسیاری از آن را دیده باشیم.
مجازات جرم کلاهبرداری

کلاهبرداری زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی مال دیگری را ببرد یا منجر به ضرر و زیان مالی و جانی به فرد شود. در تحقق جرم کلاهبرداری یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه داشت انتفاعی است که برای تحقق جرم کلاهبرداری مورد نیاز است به طور کلی انتفاع یکی از مهم‌ترین مواردی است که حتما باید به وقوع بپیوندد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مجازات جرم کلاهبرداری می‌پردازیم.

کلاهبردار کیست؟

کلاهبردار کسی است که ضمن فریب دادن شخص مقابل اقدام به، به دست آوردن اموال او می‌کند.

اصولا فرد کلاهبردار به قدری کار خود را خوب انجام می‌دهد که شخص مقابل با رضایت کامل اموالش را در اختیار او قرار می‌دهد. هم‌چنین به او اجازه می‌دهد تا به اموالش دسترسی داشته باشند.

در جرم کلاهبرداری برخلاف جرائم دیگر شخص با اراده، قصد و رضایت خود با کلاهبردار ارتباط برقرار می‌کند. در حالی‌که در دیگر جرائم شخص علاقه‌ای برای ارتباط گیری با مجرم ندارد.

جرم کلاهبرداری

کلاهبرداری چند نوع است؟

فریب دادن مردم، شرکت‌ها، کارخانه‌ها، ترساندن مردم درباره حوادث غیر واقع، امیدوار کردن مردم به امور غیر واقعی از جمله مصادیق قانونی کلاهبرداری هستند.

بر اساس قانون مجازات، کلاهبرداری به دو نوع ساده و مشدد تقسیم می‌شود. مجازات کلاهبرداری ساده علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از یک تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم می‌شود.

در کلاهبرداری مشدد در صورتی‌که شخص مرتکب بر خلاف واقع عنوان یا سمت ماموریت از طرف سازمان‌ها و موسسات دولتی یا وابسته به دولت یا شرکت‌های دولتی یا شوراها یا شهرداری‌ها یا نهادهای انقلابی استفاده کند، به مجازات‌های زیر محکوم می‌شود:

  •  رد اصل مال به صاحبش
  • حبس از ۲ تا ده سال
  • انفصال ابد از خدمت دولتی
  • پرداخت جـزای نقدی معادل مالــی که اخـذ کـرده است

مجازات کلاهبرداری

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی با این راهکارها از کلاهبرداری اینترنتی پیشگیری کنید مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

با انواع کلاهبرداری‌های پیامکی آشنا شوید

کلاهبرداری پیامکی یکی از انواع کلاهبرداری‌ها است. طبق قانون «هرکسی از راه حیله و تقلب و اع…