آدامسی که از انتشار ویروس کرونا جلوگیری می‌کند

۶
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
یک آدامس آزمایشی که ذرات کرونا ویروس را «به دام می‌اندازد»، ممکن است میزان این ویروس را در بزاق کاهش دهد و باعث کاهش سرایت آن به دیگران شود.

به گزارش مجله دلتا به نقل از رویترز این آدامس حاوی نسخه‌هایی از پروتئین ACE2 است، یعنی همان پروتئینی که به صورت «گیرنده‌هایی» در سطح سلول‌ها هم وجود دارد و کرونا ویروس با اتصال به آن وارد سلول‌ها می‌شود و آن‌ها را آلوده می‌کند. با ما همراه باشید تا با آدامس به جای واکسن بیشتر آشنا شوید.

آدامس به جای واکسن

پژوهشگران آمریکایی در دانشگاه پنسیلوانیا نشان دادند در بررسی‌های آزمایشگاهی با استفاده از بزاق و نمونه‌های گرفته شده از افراد دچار عفونت کرونا، ذرات ویروسی خودشان را به «گیرنده‌های» ACE2 موجود در آدامس متصل می‌کنند و در نتیجه بار ویروسی در نمونه‌ها تا ۹۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

آدامسی که از انتشار ویروس کرونا جلوگیری می‌کند

این پژوهشگران که نتایج کارشان را در ژورنال Molecular Therapy منتشر کرده‌اند، می‌گویند این آدامس می‌توان برای سال‌ها در دمای اتاق نگهداری کرد. این آدامس مزه و حسی مانند آدامس‌های معمولی دارد. جویدن این آدامس باعث آسیب دیدن مولکول‌های ACE2 درون آن نمی‌شود.

نظر پژوهشگران

به نظر این پژوهشگران استفاده از این آدامس برای کاستن از بار ویروسی در بزاق می‌تواند انتشار ویروس از طریق ذرات ریز بزاق که هنگام صحبت کردن، نفس کشیدن یا سرفه کردن درون هوا منتشر می‌شوند، کاهش دهد.  همچنین به عنوان مکملی برای واکسن‌ها به خصوص در کشورهایی که دسترسی کمتری به واکسن دارند، به کار رود.

آدامس به جای واکسن

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب عادت‌های رایجی که سیستم ایمنی شما را ضعیف می‌کند را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

کتی که با آن نامرئی می‌شوید!

موضوع نامرئی شدن انسان پدیده‌ای است که تابحال تحقیقات گسترده‌ای در زمینه آن انجام شده است.…