چگونه ضامن می‌تواند پولی که پرداخت کرده را پس بگیرد؟

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ضمانت عقدی حقوقی است که برای ضامن مسئولیت‌هایی ایجاد می‌کند. اما، حقوقی نیز برای وی در نظر گرفته شده است.
پس گرفتن پول توسط ضامن

ضمانت در لغت به معنی متعهد شدن و کسی را ضمانت کردن است. گاهی افراد برای انجام برخی قرارداد‌ها یا اعمال حقوقی نیاز به ضامن دارند. مانند زمانی که فرد از بانک وامی را دریافت می‌کند. در این مطلب از مجله دلتا قصد داریم به موضوع پس گرفتن پول توسط ضامن بپردازیم.

علت لزوم ضامن در این نوع قرارداد‌ها به این برمی‌گردد که شخص یا برای مثال بانک از بازگشت پول خود اطمینان ندارد. لذا از فرد دیگری خواسته می‌شود که ضمانت فرد قرض گیرنده را قبول کند. یعنی تعهد دهد در صورتی‌که این شخص پول را بازنگرداند خودش بدهی را بپردازد.

تعریف حقوقی ضمانت

تعریف حقوقی ضمانت این است که شخصی عهده‌دار کار یا مالی شود که بر گردن فرد دیگر است. ضامن باید فردی معتبر و دارای اهلیت باشد.

ضمانت ممکن است نقل ضمه به ضمه یا ضم ضمه به ضمه باشد، در نقل ضمه به ضمه که بیشتر در حقوق مدنی مطرح است ما از طلبکار اصلی فارغ می‌شویم و برای وصول طلب فقط می‌توانیم به ضامن شخص مراجعه کنیم.

اما در بحث ضم ضمه به ضمه که نوعی از ضمانت است طلبکار برای گرفتن طلب خویش حق مراجعه به ضامن و خود شخص را دارد. شخصی که ضامن است چه ضامن اول باشد، چه ضامن دوم نسبت به پرداخت کل مبلغ بدهی مسئولیت دارد.

برای مثال درمورد بازپرداخت تسهیلات بانکی، بانک برای گرفتن طلب خود می‌تواند به هرکدوم از ضامن‌ها یا طلب کار اصلی مراجعه کند. اما معمولا مراجعه به ضامن زمانی اتفاق می‌افتد که طلبکار اصلی دینش را نپردازد.

پس گرفتن پول ضامن

چگونه ضامن می‌تواند پولی که پرداخت کرده را پس بگیرد؟

حال در فرضی که طلبکار بدهی خود را پرداخت نکرده و ضامن مجبور به تسویه بدهی شده باشد حقوقی برای ضامن مطرح می‌شود و ضامن می‌تواند پس از پرداخت بدهی به طرفیت طلبکار اصلی که از او ضمانت کرده است، دادخواستی تنظیم کرده و مبلغ پرداخت شده را از او پس بگیرد.

این دعوا باید با عنوان مطالبه طلب اقامه شود. مبالغ زیر ۲۰ میلیون تومان در صلاحیت شورای حل اختلاف و دعاوی مربوط به وجوه بالاتر در صلاحیت دادگاه حقوقی است.

با توجه به این‌که هر کدام از ضامن‌ها به موجب عقد ضمان و ماهیت آن به تنهایی مسئولیت پرداخت کل بدهی را برعهده گرفتند حقی نسبت به شکایت از یکدیگر ندارند.

یعنی ضامن اول که مجبور به پرداخت بدهی شده است نمی‌تواند ضامن دوم را ملزم به پرداخت نصفی از بدهی کرده یا بگوید با وجود ضامن دیگر من مبلغ بدهی را نمی‌پردازم.

پول ضامن

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی نکاتی که باید قبل از «ضامن شدن» بدانید مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تمکین نکردن همسرتان را اینگونه ثابت کنید

به محض اینکه پیمان ازدواج بسته می شود، زن و شوهر حقوق و تکالیفی نسبت به یکدیگر پیدا می کنن…