طرز تهیه کباب سرداشی همدانی

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کباب سرداشی یکی از کباب‌های سنتی ایرانی است که در شهر همدان تهیه می‌شود، اما مواد اولیه این کباب در هر خانه‌ای پیدا می‌شود و به راحتی می‌توان آن را تهیه کرد.
کباب سرداشی همدانی

کباب سرداشی همدانی از دسته غذاهای محلی و سنتی ایرانی است. مواد اولیه این کباب به راحتی در دسترس هستند. این کباب به راحتی و در مدت زمانی کوتاه آماده می‌شود. کباب سرداشی شباهت زیادی به کباب تابه‌ای دارد. تفاوت اصلی کباب سرداشی با کباب تابه‌ای، استفاده از سیب‌زمینی در مواد اولیه آن و نحوه پخت آن داخل فر یا تنور است. با مجله دلتا همراه باشید.

گوشت، پیاز، سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی از مواد اصلی کباب سرداشی هستند، اما در صورت تمایل می‌توانید از فلفل سبز و انواع ادویه‌ها برای خوشمزه‌تر کردن آن نیز استفاده کنید. از ادویه‌هایی که استفاده آن‌ها در کباب سرداشی توصیه می‌شود مرزنجوش است که گیاهی معطر از خانواده نعنا است و به تقویت معده، آرامش اعصاب و کاهش استرس کمک می‌کند.
کباب سرداشی اصیل در ظرف رویی و داخل تنور سنگی مخصوص نان سنگگ تهیه و پخت می‌شود. در گذشته افراد مایه کباب را در منزل آماده می‌کردند و سپس ظرف آن را به نانوایی‌های سنگکی می‌بردند تا برای آن‌ها داخل تنور، یا به قولی، سر داش قرار دهند. از آنجا که زندگی شهری دسترسی بسیاری از ما را به تنورهای سنتی سخت کرده است، در این دستور طرز تهیه و پخت این کباب را با استفاده از فر  برای شما عزیزان شرح می‌دهیم.

طرز تهیه کباب سرداشی همدانی

مواد لازم

  • گوشت گوسفندی ۴۰۰ گرم
  • پیاز ۳ عدد
  • سیب‌زمینی ۲ عدد
  • گوجه‌فرنگی ۱ عدد
  • نمک و فلفل به میزان لازم

طرز تهیه کباب سرداشی همدان

مرحله اول

سیب‌زمینی و پیاز را پوست بگیرید و خوب بشویید. سپس پیاز و سیب‌زمینی را رنده کنید و آب آن‌ها را بگیرید.

مرحله دوم

گوشت را داخل چرخ گوشت بریزید و با سیب‌زمینی و پیاز رنده شده چرخ کنید. نمک، فلفل و سایر ادویه‌هایی که تمایل دارید را به مخلوط چرخ شده اضافه کنید و آنقدر ورز دهید که چسبندگی خود را تا حد خوبی از دست بدهد.

مرحله سوم

سینی فر یا کف تابه خود را با مقداری کره چرب کنید. مخلوط گوشت، سیب‌زمینی و پیاز را روی سطح آن پخش کنید. اگر چربی گوشتی که استفاده کرده‌اید کم است، در این مرحله مقداری روغن اضافه کنید.

یک سیب‌زمینی و یک گوجه‌فرنگی را ورقه ورقه کنید. ورقه‌های سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی را روی سطح مخلوط گوشت بچینید. در این مرحله می‌توانید انواع فلفل دلمه و فلفل تند را هم قطعه قطعه کنید و کنار گوشت قرار دهید.

مرحله آخر

فر را در دمای ۱۴۰ درجه سانتیگراد گرم کنید و سینی یا ماهی‌تابه را داخل آن قرار دهید. مخلوط کباب شما باید بین ۱ الی ۲ ساعت داخل فر قرار بگیرد تا خوب مغزپخت شود و ورقه‌های سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی هم برشته شوند. کباب سرداشی همدانی شما آماده است. کباب سرداشی را با نان تازه یا برنج در کنار ماست و سبزیجات تازه سرو کنید.

کباب سرداشی

پیشنهاد مطالعهخورشت ترش واش، یک غذای گیلانی بسیار خوشمزه را بخوانید.

اپلیکیشن مجله دلتا
بیشتر ببینید در آشپزی

همچنین بخوانید

طرز تهیه کباب رولت فرانسوی با پنیر ورقه‌ای

کباب رولت فرانسوی یکی از کباب‌های بسیار خوشمزه و ساده است که می‌توانید با گوشت ورقه‌ای آن …