۵ مورد از شگفتی‌های زیر زمین که شما رو شوکه می‌کنند

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سیاره‌ خاکی ما شگفتی‌های طبیعی و زیبایی‌های زیادی دارد. بعضی از آن‌ها جلوی چشمان ما قرار دارد، در حالی که تعدادی از آن‌ها زیر زمین پنهان شده‌اند و از دید ما دور هستند.
شگفتی های زیر زمین

غار‌ها با ویژگی‌های مختلف در سراسر جهان یافت می‌شوند. غار نمکی، غار یخی، غار آبی و انواع متنوع دیگر که تاکنون کشف شده‌اند همه و همه در هر شرایطی برای انسان‌ها جذاب بوده‌اند. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با شگفتی های زیر زمین آشنا شوید.

شگفتی های زیر زمین

معدن نمک ویلچکا، لهستان

معدن نمک ویلچکا  (Wieliczka) در قرن سیزدهم به بهره‌برداری رسید؛ اما امروزه این معدن به‌عنوان یک موزه به فعالیت خود ادامه می‌دهد و به سبب جاذبه‌های زیرزمینی که دارد سالانه بالغ بر ۱ میلیون گردشگر را جذب خود می‌کند. وجود یک دریاچه زیرزمینی، تعداد زیادی مجسمه‌ نمکی و حتی کلیسای حجاری شده که همه‌ آن‌ها از نمک ساخته شده‌اند بر جذابیت این مجموعه می‌افزاید. این معدن تنها ۱۰ کیلومتر با شهر زیبا و قدیمی کراکوف فاصله دارد پس می‌توانید به‌راحتی توسط اتوبوس یا قطار به این ناحیه سفر کنید.دیدنی ها در زیر زمین

معدن نمک یکاترینبورگ، روسیه

معدن نمکی که در زیر شهر صنعتی یکاترینبورگ یافت شده، دارای مناظری زنده و رنگارنگ از مواد معدنی است که ۲۰۰ متر زیر زمین قرار دارند. با این وجود تنها با اجازه‌ دولتی می‌توانید از این معدن دیدن کنید چراکه برای بازدید عموم باز نیست. برای سفر به این نقطه می‌توانید از سایر شهرهای اروپا یا شهرهای دبی، استانبول و تاشکند به طرف فرودگاه بین‌المللی یکاترینبورگ پرواز کنید.

جاذبه گردشگری زیرزمینی

منطقه‌ زیر زمینی Bounce Below، بریتانیا

کلمه‌ «bounce» به معنی پریدن و جستن به کار می‌رود. در واقع به‌نوعی حرکت در ورزش ژیمناستیک اطلاق می‌شود. منطقه‌  Bounce Below در غار لِک‌وود(Llechwedd)، واقع شده است. ۳ طرمبلنس(وسیله‌ای در ژیمناستیک) غول پیکر در این غار ۱۷۶ ساله قرار دارد. این مکان اولین زمین بازی در جهان است که زیر زمین قرار دارد و با چراغ‌هایی رنگی روشن شده است. برای بازدید از این غار می‌توانید توسط اتوبوس یا قطار از سایر شهرهای بریتانیا به این نقطه سفر کنید.

زیرزمین

شهر زیرزمینی درینکیو، ترکیه

شهر درینکیو (Derinkuyu) توسط فریگی‌ها درون صخره‌های نرم آتشفشانی بین قرن‌های ۸ تا ۷ قبل از میلاد حجاری شده است. این شهر قبلا به‌عنوان سرپناهی در زمان تهاجم استفاده می‌شده است. درینکیو حدود ۶۰ متر زیر زمین است و توسط تونل‌هایی به هم مرتبط می‌شود و می‌تواند بیش از ۲۰,۰۰۰ نفر را در خود اسکان دهد. امروزه اکثر نقاط این محل برای بازدید عموم آزاد است و گردشگران می‌توانند از این جاذبه تاریخی دیدن کنند.

شگفتی های زیر زمین

سنوتس، مکزیک

اغلب، گودال‌های طبیعی عمیق زیادی در مکزیک یافت می‌شوند. تعداد زیادی از این گودال‌ها توسط مایان‌ها به‌عنوان مکانی مقدس استفاده می‌شدند. امروزه اما به خاطر زیبایی قانع کننده و ارزش فرهنگی که دارند توریست‌های زیادی را جذب خود می‌کنند. گودال سنتوس (Cenotes) از این دست مکان‌هاست که زیبایی خاصی دارد. سنوتس قبلا به‌عنوان کعبه‌گاه زائرانی استفاده می‌شد که اشیا و گاها انسان‌ها را هم برای اهداف مذهبی  قربانی می‌کردند. برای بازدید از این نقطه‌ می‌توانید توسط اتوبوس از سایر شهرهای مکزیک به اینجا سفر کنید.

شگفتی های زیر زمین

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند این برج شگفت‌انگیز فصل‌ها را تعیین می‌کند.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

زیباترین نقاط تهران در پاییز

در این مطلب از مجله دلتا می‌خواهیم جاهای دیدنی تهران در پاییز را معرفی کنیم؛ جاهایی که ساع…