هشدار؛ مجازات حبس برای دستکاری پلاک خودرو

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
معاون عملیات ترافیک پلیس راهور نیروی انتظامی گفت: رانندگانی که پلاک خودروهای خود را برای انجام هرگونه تخلف دستکاری می‌کنند، خودروی آنها توقیف و اعمال قانون خواهند شد.
مجازات دستکاری پلاک خودرو

در زمینه اسناد سجلی افراد، اگر شخص اقدام به تغییر و تحریف در آن‌ها بنماید، این عمل جرم است. مشمول مجازات‌های مقرر در قانون خواهد بود. همین مسئله را در مورد اسناد مربوط به اموال نیز می‌توان در نظر گرفت. بدین معنا که هرگونه تغییر و تحریف در اسناد و مدارک اموال از جمله خودرو، جرم بوده و مشمول مجازات‌هایی خواهد بود. در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع مجازات دستکاری پلاک خودرو می‌پردازیم.

مجازات دستکاری پلاک خودرو

افرادی که پلاک خودروی وسیله نقلیه را با طلق و ماسک بپوشاند یا اقدام به دستکاری در اعداد و ارقام، برداشتن، باز گذاشتن درب صندوق عقب، تغییر محل نصب پلاک کند. برابر ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی به حبس از ۶ ماه تا یک سال محکوم خواهند شد.

متأسفانه با اجرای طرح محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی ناشی از بیماری کرونا و اجرای طرح ترافیک، زوج یا فرد و کنترل محدوده آلودگی هوا، شاهد تخلف برخی راننده‌ها هستیم.

با ارتکاب و ترویج بی‌قانونی، نظم، انضباط و امنیت ترافیک را از طریق پوشاندن پلاک وسیله نقلیه با ماسک، طلق و یا دستکاری در ارقام و اعداد، برداشتن، باز گذاشتن درب صندوق عقب، تغییر محل نصب پلاک مختل کرده و از قانون و مقررات سرپیچی می‌کنند.

دستکاری پلاک خودرو

معاون عملیات ترافیک پلیس راهور ناجا اظهار داشت: ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی اشعار می‌دارد.

هر کس در ارقام و مشخصات پلاک وسیله نقلیه موتوری تغییر دهد. هم‌چنین پلاک وسیله نقلیه موتوری دیگری را به آن الصاق کند یا برای آن پلاک تقلبی مورد استفاده قرار دهد. مجازات آن حبس از ۶ ماه تا یک سال است.

بنابراین هموطنان عزیز سعی کنند با اجرای قانون از بروز مشکلات قضایی و اداری برای خودشان پیشگیری کنند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با مطالب حقوقی مطلب مجازات پوشاندن پلاک خودرو را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا به دلیل افسردگی می‌توان طلاق گرفت؟

آیا مرد می‌تواند به دلیل افسردگی همسرش از او طلاق بگیرد؟ آیا زن می‌تواند به دلیل افسردگی ا…