زیباترین روستای کردستان که چشم‌ها را به خود خیره می‌کند

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در سفر به کردستان حتما از روستای دل دیدن کنید، روستایی 500 ساله با طبیعتی بکر و خیال‌انگیز که اهالی‌ آن خیلی مهربان‌ هستند. این روستای آنقدر زیباست که چشم‌ها را به خود خیره می‌کند.
روستای دل در استان کردستان

این منطقه سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. اما جاذبه‌ای که این‌بار در مجله دلتا می‌خواهیم در خصوص این استان معرفی کنیم، روستای دل در کردستان است. این روستا هم از لحاظ طبیعی و هم تاریخی اهمیت و ارزش بسیار بالایی دارد و جالب است بدانید که قدمت آن به بیش از ۵۰۰ سال برمی‌گردد. در ادامه همراه با ما باشید تا با روستای دل در استان کردستان بیشتر آشنا شوید.

جاذبه کردستان

روستای دل در استان کردستان

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، روستای دل در کردستان از لحاظ تاریخی ارزش بالایی دارد. قدمت این روستا به بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد. این روستا از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان است. و در ۳۴ کیلومتری شهر سروآباد واقع شده است. جمعیت روستای دل هم اکنون حدود ۱۰۰۰ نفر است.

روستاهای ایران

علت نام‌گذاری روستای دل در کردستان

شاید برایتان سوال باشد که چرا که نام این روستا دل است؟ متاسفانه هیچ‌گونه دلیل و سند محکمی در خصوص نام این روستا وجود ندارد، اما در لغت نامه دهخدا معنای آن جسور و چالاک است.

مختصری از تاریخ روستای دل در کردستان

اگر بخواهیم در خصوص تاریخ روستای دل در کردستان بگوییم، این روستای کهن و تاریخی قدمتی بیش از ۵۰۰ سال دارد. این موضوع را کارشناسان بر اساس وجود کوه‌ها، دشت‌ها و مکان‌هایی که در این منطقه وجود دارد متوجه شده‌اند و همین موضوع دلالتی بر قدیمی بودن روستای دل در کردستان دارد. وجود چشمه‌ای به نام دژگا یا دزگا و غار گبرها، همچنین منطقه‌ای به نام گردنه هوم در این منطقه دلالت بر تاریخی بودن این روستا را دارند. لازم به ذکر است که بگوییم هوم نام گیاهی است که در زمان زرتشتیان به عنوان نوشیدنی استفاده می‌شود.

جاذبه کردستان

روستای دل در کردستان مهد تولید کفش

جالب است بدانید، این روستا مهد تولید کفش‌های سنتی کردی یا همان کلاش یا گیوه است. پیشنهاد می‌کنیم اگر به سمت این روستا رفتید حتما یک جفت کفش تهیه کنید تا هم به رشد درآمد روستا کمک کرده و هم یادگاری از دیار کردستان برای خودتان بهره‌مند شوید.

 

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند در این روستای ایرانی همه آدم کوتوله هستند

اپلیکیشن مجله دلتا
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

بی‌نظیرترین باغ گل های ایران را با هم ببینیم

پارک‌‌ها و باغ گل های ایران که در سطح شهرهای ایران قرار دارند یکی از جاذبه‌های گردشگری محس…