آیا این قصرهای کوچک را ارواح ساخته‌اند؟

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مناره‌های سنگی عجیب و غریبی در ترکیه وجود دارد که ظاهرا متعلق به زمان و مکان دیگری هستند. گویی که این منطقه متعلق به ارواح است!
دودکش پریان در ترکیه

بر فراز فلات آناتولی در ترکیه مرکزی، سازه‌های سنگی طبیعی و عجیبی از سطح زمین بیرون زده و به‌سمت آسمان بالا رفته‌اند. درست مانند قصرهای کوچکی که ساخته دست ارواح هستند. اما وقتی دقیق‌تر به آن‌ها نگاه کنید، می‌فهمید این پری‌ها نبودند که در داخل این سازه‌های قارچی شکل زندگی می‌کردند. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با دودکش پریان در ترکیه آشنا شوید.

دودکش پریان در ترکیه

دیدن این سازه‌ها، برای ذهن انسان باورپذیر نیست. فکر می‌کنید در کدام بخش از کره زمین، انبوهی از برج‌های سنگی طبیعی وجود داشته باشد؟ با توجه به درها و پنجره‌های موجود در این سازه‌ها، واضح است که چرا افراد بومی و گردشگران به آن‌ها دودکش‌ ارواح یا دودکش پری‌ها می‌گویند. اما این سازه‌های منحصربه‌فرد را پری‌ها نساخته‌اند و در واقع ناشی از همکاری طبیعت و انسان است.

طبق نتایج نشنال جئوگرافی، خاکستر ضخیمی از فوران‌های آتشفشانی باستانی در منطقه، به‌شکل صخره‌های نرم درآمده است. در واقع آب و باد در کنار هم روی این فلات تاثیر گذاشته‌اند و فقط به عناصر سخت‌تر کاری نداشته‌اند که به‌شکل مخروط‌ها، ستون‌ها، سازه‌های قارچی‌ شکل و دودکش‌ها تبدیل شده‌اند که ارتفاع آن‌ها به ۴۰ متر نیز می‌رسد.

بالون‌سواری

کاپادوکیه، محلی فوق‌العاده برای بالون‌سواری به حساب می‌آید. در فراز آسمان‌ها، چشم‌اندازی معرکه نسبت به این سازه‌ها خواهید داشت و می‌توانید فوران آتشفشان در سالیان دور، باد و مداخله انسان را به‌خوبی مشاهده کنید. بنابراین در ترکیه این منطقه را از دست ندهید. کاپادوکیه نه‌تنها پناهگاه مردم بومی بوده است، بلکه دودکش‌های منطقه برای پناهجویان به‌خصوص پناهجویان مسیحی که از آزار و اذیت رومی‌ها فرار می‌کردند نیز محل امنی محسوب می‌شد. به این ترتیب هزاران نفر به ترکیه گریختند و غارهایی را حفر کردند که در نهایت منجر به‌شکل‌گیری شهرهای زیرزمینی نظیر کایماکلی و درینکویو شد.

غارهایی که هتل شدند

در نگاه اول شاید به نظر برسد که این غارها بدون هیچ دانشی ساخته شده‌اند، اما واقعیت چیز دیگری است. این مناطق مسکونی با اینکه در زیر زمین قرار دارند اما محل سکونت تعدادی از معماران و هنرمندان چیره دست آن زمان بوده است. کلیساهای زیبای عصر بیزانس را خواهید دید که با موزاییک‌ها و نقش برجسته‌های مذهبی تزیین شده است. با تابش نور خورشید از پنجره‌های غار، روشن می‌شود. بسیاری از غارها به هتل‌هایی برای زندگی غارنشینی در قرن ۲۱ تبدیل شده‌اند و حتی می‌توانید در تور کاپادوکیه، در یکی از اتاق‌های این هتل‌ها اقامت کنید.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند اگر جرات دارید از این جنگل بازدید کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

زیباترین نقاط تهران در پاییز

در این مطلب از مجله دلتا می‌خواهیم جاهای دیدنی تهران در پاییز را معرفی کنیم؛ جاهایی که ساع…