چرا بعضی‌ها هیچ وقت کرونا نمی‌گیرند؟

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
محققان با مطالعه روی افرادی که با وجود قرار گرفتن در معرض ویروس عامل بیماری کووید-۱۹، بیمار نشده‌اند به‌دنبال ساخت واکسن‌های کارآمدتری هستند.
چرا بعضی ها هیچ وقت کرونا نمی گیرند

شاید در طول درگیری ۲ ساله با همه‌گیری کووید-۱۹ در کمال تعجب با افرادی مواجه شده‌اید که با وجود قرار گرفتن در معرض ویروس و بیمار شدن اطرافیان، همچنان از ابتلا به این بیماری در امان بوده‌اند. این اتفاق تبدیل به موضوع مطالعه یک تیم تحقیقاتی شده است. به اعتقاد محققان درک این مطلب که چرا بعضی ها هیچ وقت کرونا نمی گیرند، می‌تواند دانشمندان را به سمت ساخت واکسن‌های بهتر برای این بیماری هدایت کند. با مجله دلتا همراه ما باشید.

چرا بعضی ها هیچ وقت کرونا نمی گیرند

تیم تحقیقاتی کالج لندن می‌گوید برخی از افراد پیش از شروع همه‌گیری، سطحی از ایمنی در برابر کووید-۱۹ را در بدن خود داشتند. این ممکن است ناشی از تمرین سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سایر ویروس‌های کرونای مرتبط با ویروس مولد کووید باشد. به‌گفته این محققان بروز کردن واکسن‌ها برای تکثیر این نوع از محافظت، می‌تواند به موثرتر شدن تنها سلاح مقابله با بیماری، منجر شود.

عملکرد پیچیده سلول‌های T

دانشمندان در طول موج اول ابتلا به کرونا از نزدیک کادر درمان را زیر نظر داشتند و به‌طور منظم از آن‌ها آزمایش خون می‌گرفتند. با وجود اینکه آن‌ها در یک محیط پرخطر بودند، اما برخی از افراد حاضر در مطالعه دچار کووید-۱۹ نشدند. نتیجه این مطالعه که در مجله علمی نیچر منتشر شده نشان داده که برخی از افراد توانستند از ابتلا به ویروس جلوگیری کنند.

تقریبا یک در ۱۰ نفر از آن‌ها که به‌وضوح در معرض بیماری قرار گرفتند، هرگز نه علائم داشتند، نه تست آن‌ها مثبت شد و نه آنتی‌بادی علیه کووید در خون آن‌ها به‌وجود آمد. بخشی از سیستم ایمنی آن‌ها قادر بود پیش از آنکه ویروس کنترل سلول‌ها را در دست بگیرد، بر ویروس غلبه کند که به این مسئله عفونت ناقص گفته می‌شود.

سلول‌های T

همه واکسن‌های فعلی کووید-۱۹، پروتئین سنبله که سطح بیرونی ویروس کووید را پوشانده است، هدف قرار می‌دهند. با این حال سلول‌های T توانسته بودند به داخل ویروس هم سرک بکشند و پروتئینی که برای تکثیر ویروس لازم است را پیدا کنند. دکتر سوادلینگ گفت: افراد شاغل در سیستم‌های بهداشتی که توانسته بودند از قبل روی ویروس کنترل داشته باشند، به‌احتمال زیاد دارای سلول‌های T بودند که مکانیزم داخلی ویروس را پیش از شروع پاندمی تشخیص داده‌اند. این پروتئین‌های داخلی در همه گونه‌های مرتبط با ویروس کرونا، ازجمله آن‌هایی که گسترده هستند و علائم سرماخوردگی را ایجاد می‌کنند، بسیار شبیه هستند.

تلاش برای بهبود واکسن‌ها

تیم تحقیقاتی کالج لندن معتقد است که واکسن‌های فعلی تایید شده در برابر جلوگیری از ابتلای مردم به بیماری سخت کار خودشان را خوب انجام داده‌اند، اما در جلوگیری از ابتلا به بیماری نتوانسته‌اند خوب عمل کنند. پروفسور مالا ماینی می‌گوید: درباره سلول‌های T آنچه امیدوارکننده است، این است که آن‌ها قادرند در برابر ابتلا به بیماری نیز مصونیت ایجاد کنند. ما امیدواریم آن‌ها بتوانند در تشخیص گونه‌های جدید ویروس، بهتر عمل کنند. دکتر الکساندر ادواردز از دانشگاه ریدینگ می‌گوید: بخش‌هایی از این مطالعه می‌تواند در طراحی واکسن‌هایی با پلتفرم‌های مختلف، بسیار کارآمد باشد. خوشبختانه این مطالعه به پیشرفت‌های بعدی در ساخت واکسن منجر می‌شود، چون هرچه پیش می‌رویم، به واکسن‌هایی با پتلفرم‌های جدید بیشتر احتیاج پیدا می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب مرگ دردناک زن جوان به خاطر جاماندن گاز استریل در شکم! را بخوانید.

۱۱ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۵ دی ۱۴۰۰ در ۸:۳۷ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۱ آذر ۱۴۰۰ در ۱۱:۰۲ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۷ آذر ۱۴۰۰ در ۱۱:۰۲ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۷ آذر ۱۴۰۰ در ۱۱:۰۲ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۲۳ آبان ۱۴۰۰ در ۴:۱۷ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۲۳ آبان ۱۴۰۰ در ۳:۳۳ ب٫ظ

 7. ناشناس

  ۲۳ آبان ۱۴۰۰ در ۲:۳۹ ب٫ظ

 8. ناشناس

  ۲۳ آبان ۱۴۰۰ در ۲:۳۹ ب٫ظ

  مگه می شه؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ

  • فاطمه یزدیان

   ۲۴ آبان ۱۴۰۰ در ۱۱:۰۴ ق٫ظ

   ممنونم از همراهی شما، با توجه به عملرکرد سلول های T بله میشه

   پاسخ

 9. ناشناس

  ۲۳ آبان ۱۴۰۰ در ۱۱:۳۳ ق٫ظ

  چقدر جالب

  پاسخ

  • فاطمه یزدیان

   ۲۳ آبان ۱۴۰۰ در ۱:۳۹ ب٫ظ

   ممنونم از همراهی شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…