مجازات رابطه نامشروع در فضای مجازی و اینترنت

۱۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
امروزه با گسترش اینترنت و فضای مجازی در کنار زندگی عادی، تمام افراد، زندگی در فضای مجازی را نیز تجربه می‌کنند. این زندگی مجازی دارای سودمندی‌های فراوان است اما در کنار این سودمندی‌ها دارای آسیب‌هایی نیز هست.
مجازات رابطه نامشروع در اینترنت

با توسعه اینترنت و شبکه‌های ارتباطی برخی روابط انسان‌ها هم دچار تغییراتی شده و وارد فضای مجازی شده است. ارتباط بین زنان و مردان و جنس مخالف در فضای مجازی مانند جامعه حقیقی در جریان است. این ارتباط در صورتی‌که زن و مرد به هم محرم نباشند از جرائم اینترنتی به شمار رفته و عملی خلاف منافی عفت صورت گرفته است. در این زمینه و رابطه نامشروع در آن نیز مجازات‌ها و قوانینی تعریف شده است. در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع مجازات رابطه نامشروع می‌پردازیم.

جرم رابطه نامشروع

جرم «رابطه نامشروع» از حساسیت بالایی در محاکم قضایی کشوری برخوردار است. زیرا از آن دسته جرایمی است که جهت بررسی و اعمال قانونی نیاز به شاکی خصوصی ندارد.

براساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی، زن و مردی که هیچ گونه رابطه زوجیتی ندارند، عمل آن‌ها چیزی به جز زنا است. یعنی عمل منافی عفت را مرتکب شده‌اند. بنابراین بر اساس حکم حاکم شرع به ۹۹ ضربه شلاق محکوم خواهند شد.

جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی

 همان‌طور که گفته شد مطابق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی ( هرگاه زن و مردی که بین آن‌ها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل(بوسیدن) یا مضاجعه(همبستر شدن) شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد. اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می‌شود.)

 در تفسیر این ماده می‌توان این‌گونه نوشت که چنانچه رابطه نامشروع مابین زن و مرد نامحرم، زنا نباشد، مطابق متن این ماده با زن و مرد خاطی برخورد خواهد شد.

به این‌صورت که اگر قاضی تشخیص دهد که رابطه نامشروعی رخ داده است، برای هر دو طرف به میزان حداکثر تا ۹۹ ضربه شلاق به عنوان مجازات تعیین خواهد شد.

مجازات رابطه نامشروع

 این ماده قانونی در زمانی نگارش و وضع شده است که مردم به وسایل ارتباط جمعی و فضای مجازی دسترسی نداشته‌اند.

در حال حاضر بسیاری از ارتباطات نامشروع از طریق پیامک یا در فضای مجازی اتفاق می‌افتد که سوال این است، آیا در این موارد هم می‌توان با تکیه بر این ماده قانونی، این اعمال را جرم تلقی نمود یا نه؟

امروزه و در حال حاضر با توجه به استفاده روز افزون مردم از وسایل ارتباط جمعی متصل به اینترنت دادگاه‌ها بر اساس نظریات مشورتی مختلف که از سوی اداره حقوقی قوه قضائیه صادر شده است، روابط نامشروع دنیای ارتباطی مجازی مانند تلگرام، واتساپ و رابطه نامشروع تلفنی را نیز جرم در نظر گرفته است و در صورت اثبات آن در دادگاه، مرتکب به مجازات تعیین شده در ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی  مزاحمت و تهدید در فضای مجازی چه مجازاتی دارد؟ مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا به دلیل افسردگی می‌توان طلاق گرفت؟

آیا مرد می‌تواند به دلیل افسردگی همسرش از او طلاق بگیرد؟ آیا زن می‌تواند به دلیل افسردگی ا…