چرا برخی افراد هنگام خشم و دلهره بیشتر غذا می‌خورند؟

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هنگامی که یک موضوع ناراحت‌کننده یا شرایط استرس‌آور به‌ وجود می‌آید، واکنش افراد متفاوت است و افرادی نیز واکنشی عجیب دارند.
خوش اشتهایی یا پرخوری عصبی

یکی از مشکلاتی که افراد به عنوان دلیل چاقی خود اعلام می‌کنند، خوش اشتهایی یا پرخوری عصبی است. یعنی وقتی در شرایطی قرار می‌گیرند که به نحوی تنش روحی از جنس خشم یا ترس زیاد به آن‌ها دست می‌دهد، ناگهان یا با احساس ضعف یا حتی بدون حس کردن دل ضعفه، هر جایی می‌روند که بتوانند به مواد خوراکی دسترسی پیدا کنند. این افراد، همچنین دچار گوشه‌نشینی همزمان عصبی نیز می‌شوند. با مجله دلتا همراه باشید.

خوش اشتهایی یا پرخوری عصبی

متخصصان، بنا به انجام آزمایش‌هایی دریافته‌اند زمانی که فرد دچار استرس می‌شود، بدن او آدرنالین ترشح می‌کند. این موضوع سبب افزایش ضربان قلب و بالا رفتن میزان فشار خون می‌شود. که به نوبه خود، تولید انرژی و گرما می‌کند.

پس از عبور از این مرحله، بدن برای تعادل، مقداری کورتیزول آزاد می‌کند که عامل اصلی اشتهاآور و تحریک‌کننده آن است؛ بنابراین وقتی این فرد در شرایط خشم و عصبانیت جمعی یا اضطراب فردی، شروع به غذا یا خوراکی خوردن می‌کند، یعنی میزان کورتیزول خون او بالا رفته و بهتر است در آن شرایط، او را درک کرد.

راه ‌حلی برای کنترل این حالت

خود فرد برای کنترل این حالت می‌تواند از ترفند آهسته غذا خوردن و بسیار جویدن آن یا جایگزین کردن نوشیدن آب استفاده کند. چند تنفس عمیق، کمی راه رفتن یا تغییر شرایط از حالت تنش عصبی به خنده و گفتگو می‌تواند او را از خطرات ثانویه و همچنین تکرار این عادت حفظ کند.

اگر فرد در چنین شرایطی در خانه است، نوشیدن دمنوش آرامش‌بخش مانند گل گاوزبان، اسطوخودس و بابونه می‌تواند کمک احوال و آرام‌کننده بدن باشد. دقت داشته باشید که فرد دچار شده به پرخوری عصبی، تند تند غذا می‌خورد، تند تند و همزمان حرف می‌زند، صورت برافروخته دارد و دست‌هایی که معمولا یخ کرده‌اند و حتی حالت لرز از شدت گرسنگی و بی‌حالی را می‌توان در آن‌ها دید.

عوارض خوش اشتهایی یا پرخوری عصبی

این افراد در آینده مستعد دیابت، چربی خون و مشکلات روحی و گوارشی خواهند بود. اگر به موقع به شرایط خود واقف نشوند و برای مدیریت این عادت ناخواسته و واکنش عصبی، اقدام لازم را انجام ندهند، مشکل‌ساز است.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب با انجام این کارها هیچ وقت لاغر نخواهید شد را بخوانید.

اپلیکیشن مجله دلتا
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

راز سر‌های فشرده و کوچک شده قبیله‌ای در آمازون!

محققان اکوادور در حال مطالعه سر کوچک شده یک جنگجو آمازون هستند، به این امید که پرده از اسر…