در این روستای ایرانی همه دو قلو هستند

۹
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تصور کنید به روستایی می‌روید که بیشتر افراد آن را دوقلوها تشکیل می‌دهند. در روستایی به نام شهرآباد در ابرکوه یزد، بیشتر بچه‌هایی که به‌دنیا می‌آیند، دوقلو هستند.
روستای شهرآباد در ابرکوه

روستای شهرآباد روستایی واقع در بخش بهمن شهر ابرکوه است. در این روستا حدود ۲۴۰ نفر زندگی می‌کنند که اکثر آن‌ها دوقلو هستند. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با روستای شهرآباد در ابرکوه آشنا شوید.

ابرکوه کجاست؟

ابرکوه شهری در استان یزد است. این شهر مرکز شهرستان ابرکوه است و در بخش مرکزی این شهرستان قرار گرفته‌ است. این شهرستان در مسیر اتوبان یزد – اقلید – یاسوج قرار دارد. همچنین موقعیت جغرافیایی این شهر توریستی و باستانی در میان سه شهر تاریخی ایران‌زمین اصفهان، یزد و شیراز واقع شده است. به‌طوری‌که تقریبا در میان مثلث این سه شهر واقع می‌باشد.

جاذبه های گردشگری ابرکوه

زبان

مردم ابرکوه فارس هستند و به زبان فارسی رایج با گویش ابرقویی سخن می‌گویند و بسیاری از واژه‌ها و ترکیبات زیبای فارسی را در گویش خود حفظ کرده‌اند.

روستای شهرآباد در ابرکوه

هر کسی که برای نخستین‌بار وارد روستای شهرآباد ابرکوه می‌شود از تعداد دوقلوهای ساکن در آن حیرت‌زده خواهد شد.

روستای دوقلو ها کجاست

جالب است بدانید، بیشتر این دوقلوها همسان هستند. آن‌ها آن‌قدر به هم شبیه هستند که بیشتر مواقع با هم اشتباه گرفته می‌شوند. اگر در این روستا وارد مدرسه شوید، تعداد زیاد بچه‌های دوقلو می‌توانند توجه شما را جلب کند. البته شباهت زیاد بچه‌ها به هم می‌تواند باعث دردسر معلمین هم شود!

جاذبه‌های گردشگری ابرکوه

خانه صولت

خانه صولت از آثار به‌جای مانده از اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه است که از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به ستون‌های گچبری شده با نقوش اسلیمی و گل و بوته زیبا و برجسته اشاره کرد. این خانه وسیع حیاطی ۱۵۰ متری را در خود جای داده است که با دالان‌های پر پیچ و خم می‌توان به آن دسترسی داشت. در یکی از قسمت‌های خانه، موزه مردم‌شناسی ابرکوه دایر است.

جاذبه های گردشگری ابرکوه

یخچال خشتی ابرکوه

یخچال خشتی ابرکوه که با نام یخچال آقازاده ابرکوه نیز شناخته می‌شود، از یادگارهای دوران قاجار در ابرکوه است و در ورودی شهر قرار دارد. ارتفاع و عمق یخچال خشتی ابرکوه ۱۲ متر است. این بنا در گذشته برای ذخیره‌سازی یخ و استفاده از آن در تابستان مورد استفاده قرار می‌گرفت. در طراحی ساختار بنا و استفاده از مصالح مختلف، به پایین بودن دمای فضای داخلی برای جلوگیری از ذوب یخ‌ها توجه ویژه‌ای شده است.
روستای شهرآباد در ابرکوه

گنبد عالی ابرکوه

گنبد عالی ابرکوه که با نام گنبد عالی ابرقو نیز شناخته می‌شود، مدفن یکی از افراد خاندان دیلمیان است. این بنا پس از هزار سال، با قامت استوار خود همچنان روی کوهی، در نزدیکی شهر قرار دارد. همچنین گنبد عالی ابرکوه به‌عنوان اولین اثر ملی استان یزد به ثبت رسید.
روستای شهرآباد در ابرکوه

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند الا‌غ‌های این جزیره پیژامه می‌پوشند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

ساحل عجیبی که در آن همه چیز سیاه‌ رنگ است!

این بار می‌خواهیم شما را با یک ساحل دیدنی با شن‌های سیاه رنگ آشنا کنیم. با ما در مجله دلتا…