روستایی در ایران که ورود زنان به آن ممنوع است

۲۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روستایی عجیب و رمزآلود در شهرستان طالقان وجود دارد که اهالی آن رسوم منحصربه‌فرد و خاصی دارند.
روستای ایستا در شهر طالقان

طالقان یکی از مناطق ییلاقی و زیبایی است که در تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی جزئی از استان البرز محسوب می‌شود. طالقان به واسطه جاذبه‌های طبیعی و گونه‌‌های متنوع گیاهی و زیستگاه حیات‌وحش یکی از قطب‌های گردشگری پرجاذبه است. یکی از روستاهای عجیب این منطقه، روستای ایستا است که امروز به معرفی آن می‌پردازیم. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با روستای ایستا در شهر طالقان آشنا شوید.

روستای ایستا در شهر طالقان

جالب است بدانید، این روستا به ایستگاه توقف تکنولوژی معروف است. در کوچه‌های این روستا اثری از رد پای خودروها دیده نمی‌شود. مردم روستا، زندگی و آداب و رسوم گذشته را همچنان حفظ کرده‌اند.

روستای ایستا در شهرستان طالقان یکی از رمزآلودترین مکان‌هایی است که در استان البرز قرار دارد و در آن سبکی از زندگی قاجار و دور از مدرنیته را از بدو ورودتان مشاهده خواهید کرد. جالب است بدانید که در همین روستا گران‌ترین اسب‌ها هم پرورش داده می‌شوند.

جمعیت روستای ایستا به نسبت سایر روستاهایی که در طالقان وجود دارد بسیار کمتر است به‌قدری که بسیاری از افراد بر این عقیده‌اند که این روستا کم جمعیت‌ترین روستا در کشور است.

روستای ایستا طالقان

خصوصیات عجیب روستای ایستا در طالقان

زمانی که وارد این روستا می‌شوید هیچ نشانی از عبور خودروها را در آن مشاهده نخواهید کرد. مردم روستای ایستا آن‌چنان بر روی رعایت آداب و رسوم گذشته خود پافشاری می‌کنند که ممکن است برای بازدیدکنندگان این امر بسیار عجیب باشد. در این روستا تکنولوژی معنا و مفهومی ندارد و اهالی آن حتی از تلویزیون هم استفاده نمی‌‌کنند.

این افراد عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و… برای آنان مفهومی ندارد. با شرط این‌که زنی به روستای آن‌ها وارد نشود، افرادی مهمان‌نواز نیز محسوب می‌شوند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که ورود زنان به روستای ایستا ممنوع است!

از دیگر ویژگی‌های عجیبی که درمورد اهالی این روستا می‌توان به آن اشاره کرد این است که اهالی آن شناسنامه ندارند و هیچ‌گونه خدمات دولتی دریافت نمی‌کنند. آن‌ها بدون آب لوله‌کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین‌آلات، وسایل‌ارتباطی و… زندگی خود را می‌‌گذرانند.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند روستایی باورنکردنی در میان تخته سنگ‌ها.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

زیباترین نقاط تهران در پاییز

در این مطلب از مجله دلتا می‌خواهیم جاهای دیدنی تهران در پاییز را معرفی کنیم؛ جاهایی که ساع…