دشت هویج، تکه‌ای از بهشت در تهران

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اقبال تهرانی‌ها بلند است، چون در نزدیکی شهرشان جاذبه‌های طبیعی کم‌نظیری مانند دشت هویج و دامنه‌های البرز قرار دارد.
دشت هویج در تهران

با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با دشت هویج در تهران آشنا شوید. این دشت زیبا و شگفت‌انگیز در روستای افجه، شهرستان لواسان، استان تهران قرار دارد.

دشت هویج در تهران

دشت گرچال در البرز مرکزی قرار گرفته و جزو خاک لواسان در منطقه شمیران استان تهران است. این دشت در بالای روستای افجه قرار گرفته است و به همین دلیل آن را با نام دشت افجه هم می‌شناسند. فاصله دشت هویج تا تهران ۲۲ کیلومتر و تا لواسان ۵ کیلومتر است و این یعنی با یک رانندگی کوتاه می‌توانید به یک مقصد جذاب برای آخر هفته خود برسید.

دشت گرچال در ارتفاع ۲۴۰۰ متری قرار گرفته است. بعضی از گردشگران صرفا برای پیک نیک و کمپینگ به این دشت می‌روند. بعضی از افراد ورزشکارتر هستند و بعد از کوهنوردی، در دشت استراحت می‌کنند. گروهی از طبیعت‌گردان حتی شب هم در این دشت می‌مانند و از آسمان بی‌نظیر آن لذت می‌برند.

دشت هویج در روستای افجه

پیشینه دشت هویج؛ چرا این دشت با هویج مشهور شد؟

روایت‌ها نشان می‌دهد این دشت یکی از قدیمی‌ترین تفریحگاه‌های اطراف تهران است و حتی شاهان صفوی هم در این دشت به شکار مشغول می‌شدند. احتمالا سوالی که ذهن شما را مشغول کرده، علت شهرت دشت با نام هویج است. اگر شما هم به دشتی بروید که سراسر آن هویج کاشته شده است و به رنگ نارنجی دیده می‌شود، نام آن را هویج می‌گذارید. همین موضوع دلیلی است که گذشتگان این منطقه را با نام دشت هویج می‌شناسند.

دشت هویج در روستای افجه

دشت هویج در پاییز

پاییزهای دشت هویج بیش از هر زمان دیگری به گذشته شبیه است. زیرا دشت با رنگ‌های زرد و نارنجی پاییزی پر می‌شود. در این فصل سوز سرما بیشتر است و گردشگران حتما باید با لباس گرم کافی به این منطقه بروند.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند جنگل سنگده، بهشت پاییزی در قلب مازندران.

اپلیکیشن مجله دلتا
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

بی‌نظیرترین باغ گل های ایران را با هم ببینیم

پارک‌‌ها و باغ گل های ایران که در سطح شهرهای ایران قرار دارند یکی از جاذبه‌های گردشگری محس…